Илия Бешков е роден на 24 юли 1901 година в Долни Дъбник. След като в периода 1918-1920 година следва в Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", той решава да се посвети на изкуството и записва живопис в Художествената академия.
Талантът му е забелязан още като студент и негови карикатури започват да се появяват все по-често във вестници и списания - "Българан", "Стършел", "Див дядо", "Вик", "Маскарад".

На днешния ден е роден големият творец и народен художник Илия Бешков

Илия Бешков Дунов е един от най-талантливите и продуктивни български художници, като работи основно в областта на карикатурата. От 1945 година започва да преподава в Академията, където по-късно става професор и ръководител на катедра "Графика".

Той е един от големите български илюстратори. Илюстрира детски списания и вестници и над 50 книги: „Приказен свят“ (1929 г.) и „Ането“ (1938 г.) от Ангел Каралийчев, „Дяволите в зимника“ от С. Попов (1938 г.), „Незабравките“ на Т. Генов (1944 г.), „Тошко Африкански“ на А. Каралийчев (1945 г.), „Зъболекар Щъркелан“ от А. Душков (1946 г.), „Мише царство“ от И. Стубел (1946 г.), „Щурче свири“ от Елин Пелин (1947 г.), „Житената питка“ от А. Каралийчев (1948 г.), „Астрономия за народа“ от Г. Томалевски (1950 г.), „От слон до мравка“ от Д. Габе (1945 г.) и други.

Умира на 23 януари 1958 година в София.

В годината на кончината на големия творец, в Плевен е създадена и Художествената галерия, която носи неговото име и до днес. Основана е през 1958 година по инициатива на работещите в града художници като филиал на Исторически музей - Плевен. По-късно през 1978 г. е преместена в специално построен оригинален архитектурен ансамбъл. Разгърнатата площ на галерията е над 2 500 кв. м и е една от най-големите в страната. Днес тук се съхраняват над 6 000 произведения на изкуството, обособени в различни фондове: „Живопис“, „Графика“, „Скулптура“, „Икони“, а също и специфичните „Илия Бешков“, „Ангел Спасов“, „Пленери“. Постоянната експозиция е разгърната на два етажа.

Специално внимание е отдадено на патрона на галерията Илия Бешков (1901-1958). Серията великолепни композиции дават възможност да бъде видяно най-яркото и характерно от неговото творчество. За принос в развитието и популяризирането на българската култура, галерия „Илия Бешков“ е отличена с диплом на Министерство на културата на Република България.