На денонощие остават в България около 2000-2500 украински бежанци. Това каза председателят на Националния кризисен щаб към Министерски съвет полк. Валери Рачев по време на изслушването си в Комисията по туризъм.

Полк. Валери Рачев обясни, че се намираме в режим, който предполага предприемане на действия, за които нямаме опит.

"Много от нещата, които се правят в момента, се правят за пръв път. Хората идват днес и трябва да намерят решение на проблемите си днес с наша помощ. Общата картина е достатъчно сложна и динамична. Сложна е, защото решението на проблемите е в ръцете на агресора. Този, който е агресор, той диктува правилата на тази ситуация.

Генчовска: ЕС и НАТО са обединени, както никога преди

Ние можем само да гадаем какви са намеренията. Хоризонтът на нашите действия, на нашата политика, на нашата визия е относително кратък. Той е 3 месеца напред. Нямаме възможност да бъдем по-уверени. Вторият въпрос е, че обстановката се изменя. Изменя се не само от ситуацията в Украйна, но и от факта, че в някои страни, граничещи в Украйна, напрежението от вълната пристигащи е много голямо и те не могат да го поемат", каза още Рачев.

По думите му тази нощ се е поставил въпрос да се работи за намаляване на напрежението в Молдова.

"Бих искал да кажа, че прогнозата на европейските експерти е за между 2.5 и 6.5 млн. напуснали страната. В момента към вчерашния ден, границата от 3 млн. вече е достигната. Нямаме идея за изход на войната и нямаме идея за мащаба на хората, които ще напуснат", допълни още Рачев.

Ще има съвместни пунктове на молдовско-румънската граница, България ще помага

Той отбеляза, че има тенденция за задържане и в леко намаляване на напусналите.

"Може би причината е затова, че бойните действия се фокусират в източната част на страната и когато се отварят коридори, изнасянето на хората става хоризонтално и автоматично отива към територията на Полша, Румъния, Словакия", каза още той.

Валери Рачев обърна внимание, че правителството залага на настаняване на хората в хотели, като такъв пример в друга държава няма.

"Вторият елемент в политиката на правителството е възможно най-широкото публично-частно партньорство. Това е принцип, който се разпространява върху всички дейности с изключение на преминаването на границата и издаването на документи", каза Рачев.

Войната в Украйна: прогнози, оценки и пътища за България

Той коментира, че правителството иска да постави и върху работата на областните съвети и общините.

"Това, което ние се опитваме да постигнем, е по-добра координация не само между институциите на равнище правителство, а преди всичко на местна основа. Това, което се случи във Варна, е достойно за най-дълбока благодарност. Хората, които работеха от самото начало на кризата и продължават да работят, са истинските герои на тази ситуация", посочи още Рачев.

По думите му има 6 работни групи, като 3 се занимават с оперативни въпроси, преминаване на границата, настаняване и транспорта, а другите с интеграционните въпроси.

Той уточни, че българската програма за 40 лв. дава 600 евро на човек на месец, а за Словакия числото е 200 евро на месец. Според него тези 40 лв. са доста сериозна сума и трябва да бъдат управлявани така, че да има качество срещу тези пари.

Зеленски изложи исканията си за преговори с Русия

"На денонощие оставането в България е около 2000-2500 човека. Имайте предвид, че каналите, по които те пристигат, са доста различни и най-интензивни са частните канали. Транспортният бизнес по линията Одеса-Русе и Одеса - Силистра- Варна работи много интензивно. Тези транспортни фирми рядко, но все пак имат връзка понякога с хотелите", каза още Рачев.

По думите му вторият по обем източник са автобусите на Министерство на отбраната, които под ръководството на ситуационния център на Министерство на външните работи извозват хора, които по някакъв начин са стигнали на границите на Украйна с Молдова и Румъния, а третият канал е с жп., като Български държавни железници предоставят безплатен транспорт.

Стана ясно, че Варна е най-натовареният регион, а на следващо място е Бургас. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

Следвайте ни и в Инстаграм