На 10 февруари църквата почита на св. Харалампи, който се смята за покривотел на пчеларите. По тази причина на този ден всички, които се занимават с пчеларство, отбелязват професионалния си празник. 

Харалампий Магнезийски (на гръцки: Χαράλαμπος) е древноримски духовник и свещеномъченик на Християнската църква.

Смята се, че е роден около 89 година в малоазиатския град Магнезия, където по-късно служи като епископ. Той става жертва на гоненията на християните по времето на император Септимий Север и е подложен на тежки мъчения, след което е осъден на смърт от самия император.

Харалампий Магнезийски умира непосредствено преди да бъде екзекутиран през 202 година в Антиохия Писидийска.

Харалампий е канонизиран от Църквата като светец, чиято памет се отбелязва на 10 февруари.[Починал на 115 години, той е смятан за най-възрастния мъченик. Приписват му се различни чудеса, заради което е наричан Харалампий Чудотворец.

Светецът е особено почитан в Гърция, като се смята, че черепът му се пази в манастира „Свети Стефан“ в Метеора.

Паметта на Свети Харалампий особено се почита от българите, както заради молитвеното му застъпничество пред Бог за болни, страдащи духовно и телесно, така и като закрилник на пчеларите и проводник на Божията благодат над пчелния мед.

 В българската фолклорна традиция Харалампий е смятан за господар на болестите и най-вече на чумата, като църковният му празник се отбелязва и като Чуминден.

Ето няколко любопитни факти за пчелите, които не са известни на широката аудитория:

В 1 ЛЪЖИЦА мед се съдържат повече от 70 важни за човешкия организъм вещества. Микробите не могат да се развият в меда поради голямото съдържание на калий.

 За да направят 450г мед, над 1000 пчели облитат над 4 милиона цвята и прелитат над 150 000км (4 пъти обиколката на земята).

ЖУЖЕНЕТО на пчелите се получава от крилете им, които правят 200 размаха в секунда или 12 000 - в минута.

 Пчелите никога НЕ СПЯТ.

 Пчелите КОМУНИКИРАТ една с друга посредством своеобразни движения, наподобяващи танц.

 Пчелите са преживели на Земята повече от 150 МИЛИОНА години.

 За пчелите медът е основен източник на въглехидрати и основна ХРАНА през цялата година, а цветният прашец – на белтъци, мазнини, соли, витамини и други.

Почти всички насекоми са опрашители, но пчелите са най-многобройният. Алберт Айнщайн казва, че ако пчелите ИЗЧЕЗНАТ от Земята, на човечеството му остава не повече от 4 години живот.

 Πчeлитe ПРОИЗВЕЖДАТ peдицa вeщecтвa, ocвeн мeд.

Te oтдeлят пчeлeн вocъĸ oт ĸopeмнитe жлeзи и гo изпoлзвaт зa изгpaждaнe нa мeдeнa питa. Cъщo тaĸa cъздaвaт "пчeлeн xляб", или гoдeн зa ĸoнcyмaция пчелен пpaшeц, ĸoйтo e cмec oт цвeтeн пpaшeц и мeд.

Te cъщo пpaвят лeпĸaвoтo и мнoгo пoлeзнo вeщecтвo, нapeчeнo пpoпoлиc.

ТРЕВОЖЕН факт е, че пчелите намаляват. Това ce дължи глaвнo нa нaмaлявaнe нa paзнooбpaзиeтo нa ĸyлтypитe, употреба на химикали и зaгyбa нa мecтooбитaния (пpичинeни oт чoвeшĸaтa дeйнocт и измeнeниeтo нa ĸлимaтa).