Атрактивните мостове са една от интригуващите забележителности на Пазарджишка област. Територията на региона е насечена от реки. Самият областен център лежи на двата бряга на Марица.

 В границите му не са запазени мостове от древността, но и сред построените в по-ново време не липсват такива, които будят любопитство сред туристите. Включително най-скоро построените – тези над изкуствения водоем в парк „Стадиона“. Модерна традиция е на парапетите им влюбени двойки да „заключват“ любовта си на катинари с имената си и важни дати.

 Безспорно обаче по-интересни са мостовете с многовековна история. За тях разказва Ангел Ангелчов, уредник в Регионалния исторически музей в Пазарджик.

 Самият Пазарджик е създаден през османско време, така че повечето старинни мостове в околността са именно от този период, разказва Ангел Ангелчов. Всеки от тях обаче има своята интересна история, описана от пътешественици, за да достигне до наши дни.

 Първият мост над Марица в Пазарджик е строен през 1794 г. от брациговски строители, току-що преселили се от земите на Западна Македония. През 1858 година при голямо наводнение реката го разрушава напълно. Така се наложило да бъде изграден наново. Завършен е две години по-късно. Основният строител на новия проект е майсторът Димитър Боянин.

 Мостът e бил с дължина от 150 м и имал 15 каменни стъпала. Устоява на всички следващи наводнения. Не е бил изграден изцяло от камъни, а с каменни устои и с дървено покритие, така че ако евентуално се разруши от наводнения, да се възобнови бързо.

 При разширяването му през 1964 година е открит крайъгълен камък, на който е издълбана годината на построяването. Реликвата се пази в Етнографската сбирка на Регионалния исторически музей.

 Напоителният канал „Паша арк“, също наследство на Пазарджик от османско време, е една от атракциите на града и до днес. Любопитна подробност е, че само над този изкуствен водоем има 33 моста в границите на регионалния център и в близките му околности. Най-популярният, известен като Моста на Лютата, дал името и на близкия квартал.

 Интересен мост в Беловска община е този при Габровските или Габровишките ханове. Навремето това е било отделно селище, намиращо се само на километър от днешното село Габровица, а каменното съоръжение е било връзката между тях.

Оказва се, че темата за мостовете не е подробно проучвана от музейните служители. Има данни, но до момента не са събрани и систематизирани в отделно изследване.