Руският външен министър Сергей Лавров заяви днес, че Москва не иска война с Украйна и се изказа положително за получените от САЩ предложения в сферата на сигурността, предаде Ройтерс.

Американските предложения са по-добри от предложенията, получени от НАТО, каза Лавров и добави, че очаква да се срещне с американския държавен секретар Антъни Блинкън в следващите две седмици.

Руският външен министър заяви, че решението какъв ще бъде отговорът на предложенията зависи от руския президент Владимир Путин.

САЩ използват украинския президент Володимир Зеленски, за да ескалират напрежението около Русия, заяви коментира още Лавров.

"Зеленски и неговият режим се използват преди всичко от американците, за да ескалират напрежението, като техните казаци в Европа, които играят заедно с тях в русофобските им усилия. И главната цел на Вашингтон в този случай изобщо не е съдбата на Украйна - за тях е важно да ескалират напрежението около Руската федерация, за да затворят тази тема и след това да се занимават с Китай, както пишат самите американски политолози", заяви Лавров в интервю за радиостанциите Sputnik, Ekho Moskvy, Moscow Talks и Komsomolskaya Pravda.

"Ако там са останали разумни политолози, те трябва да разберат, че това е път за никъде", добави министърът.

Самият президент на САЩ Джо Байдън е заявил на руския президент Владимир Путин по време на срещата на върха в Женева, че иска да помогне за изпълнението на споразуменията от Минск за Донбас, включително за автономния статут на региона, посочи руският външен министър Сергей Лавров.

"През юни, когато президентите Путин и Байдън се срещнаха в Женева, самият президент Байдън заяви по своя инициатива, че иска да помогне за изпълнението на споразуменията от Минск, включително, и той разбира това, необходимостта да се предостави подходящ автономен статут на Донбас. Думата "автономен" дори беше спомената там", каза Лавров.

Ако украинският президент иска да обсъди нормализирането на отношенията с Русия, Москва е готова, заяви руският външен министър.

"Ако Зеленски иска да обсъди нормализирането на двустранните отношения, които страдат от щетите, нанесени от едностранните действия на неговия режим, готови сме. Моля, нека дойде в Москва, в Сочи, в Санкт Петербург, където се договорим", каза министърът.

"Но ако иска да обсъжда Донбас, моля да отиде в контактната група, където решението на нормандския формат е да се решат всички въпроси за уреждане на отношенията директно между Киев и Донецк, Киев и Луганск. А ако каже, че няма да говори с тях, това е лошо. Но това е лошо за вътрешноукраинската криза и за нашите отношения", добави Лавров.

Припомняме, че Байдън и Зеленски обсъдиха кризата в телефонен разговор в четвъртък. Президентът на САЩ е предупредил украинския президент Володимир Зеленски, че има "явна възможност" Русия да предприеме военни действия спрямо Украйна през февруари, съобщи Белият дом.

САЩ са предупредили Украйна за възможна руска инвазия през февруари

"Президентът Байдън каза, че има явна възможност руснаците да нахлуят в Украйна през февруари", заяви Емили Хорн, говорителката на Съвета за национална сигурност на САЩ, цитирана от Асошиейтед прес. "Казвал е това публично и предупреждаваме за това от месеци", добави тя.

В разговора си със Зеленски американският президент е потвърдил готовността на Вашингтон да отговори решително, в случай че Русия нахлуе в Украйна, информира още Белият дом. Байдън е казал на Зеленски също, че САЩ проучват възможността за допълнителна макроикономическа помощ за икономиката на Украйна, която е под натиск в резултат на струпването на руски войски.

Преди това Зеленски написа в Туитър, че с Байдън са се договорили за "съвместни действия в бъдеще" и са обсъдили възможностите за финансова подкрепа.

Напрежението през последните седмици расте, като САЩ и съюзници от НАТО изразиха безпокойство, че струпването на около 100 хиляди руски военни край Украйна е знак, че Москва планира да нахлуе в своята съседка. Русия отрича да има подобни намерения.
Кремъл заяви същевременно вчера, че не вижда големи основания за оптимизъм за разрешаване на кризата, след като Вашингтон тази седмица отново отхвърли основните искания на Русия.

Според Кремъл има възможност за продължаване на диалога със САЩ, но изглежда ясно, че основните искания на Русия в областта на сигурността не са били взети предвид.

Описвайки напрежението в Европа като напомнящо за Студената война, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че на Москва ще й е необходимо време, за да разгледа отговора на САЩ на мащабните искания на Русия в областта на сигурността. Той заяви, че е в интерес както на Москва, така и на Вашингтон диалогът да продължи, макар че според него забележките от страна на САЩ и НАТО, че основните искания на Русия са неприемливи, не оставят много място за оптимизъм, предаде Ройтерс.

На този фон група от петима сенатори демократи и петима сенатори републиканци работят по изготвянето на законопроектът, който да увеличи съществено размера на американската военна помощ за Украйна. Източник, запознат с преговорите, съобщи за Ройтерс, че сенаторите бележат напредък по текста, като целта им е проектът да мине през Сената още следващата седмица. За да бъде одобрен, ще е нужно да бъде гласуван и в Камарата на представителите и да получи подпис от президента. Все още обаче има някои различия между сенаторите, сред които дали да бъдат наложени санкции спрямо газопровода "Северен поток 2", посочва агенцията.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук