
Морските води на България са на второ място в Европейския съюз по качество на водите за копане. Само водите на Кипър са по-чисти от нашите, според изследването. Зад България остават в Гърция, Италия, Албания и Хърватия. Това беше обявено след заседание на Министерския съвет в сряда, от министъра на туризма Мирослав Боршош.

Водите у нас имат 97,9% чистота, като те са с над 10% по-чисти от средното европейско ниво, което е фиксирано на 85,4%.
"Това е общо усилие на държавата и е важен факт за българския туризъм. Добре е ба го знаем, когато говорим за качество на туристическия продукт", каза той.
Боршош цитира излязлата преди дни класация на Генералната дирекция "Околна среда" на Европейския съюз - орган на Европейската комисия.
Според изследването най- чистите морски води в България са тези в района на Маслен нос в Приморско (99,4%), районът на Северния плаж и резиденция „Перла" (98,9%) и крайбрежието до ММЦ – Приморско. Тези райони се доближават до абсолютната стойност от 100% за идеална чистота на водата за къпане.
Структурата, базирана в Копенхаген и ръководена от Лена Юле-Мунунен, събира и обработва данни в областта на околната среда и климата за нуждите на Европейския съюз.
„Изключително високо признание, което ни кара да се чувстваме горди и съответно ни ангажира с това да полагаме неимоверни усилия както досега, така и занапред за нейното опазване и съхраняване. Община Приморско е с изключително богата и живописна природа, с над 40% защитени зони. Тук нямаме индустриални паркове, нямаме промишлени замърсители. Това, считано с една от най-модерните пречиствателни станции на наше територия, определено дава своя положителен ефект“, каза кметът на Приморско – Иван Гайков.
Еколозите от ЕАОС са изследвали повече от 22 000 водни басейни на територията на цяла Европа, като сред изследваните басейни над 850 са в България, предимно по Северното и Южно Черноморие. Според методологията, качеството на водите се оценява като „отлично", „добро", „задоволително" или „лошо", въз основа на нивата на откритите бактерии, които показват замърсяване от отпадъчни води, селскостопански животни, петролни разливи и наличие на пластмасови микрочастици.
В дъното на класацията се намира Албания, като само 16% от водата на страната е определена като "отлична", което е спад с повече от 25 пункта на годишна база.
„България се нареди на престижното второ място по качество на морската вода в целия Европейски съюз, събирайки 97,9% за чистота, а Приморско е в челото на класацията. Това признание помага и на туристическия брани в региона", допълва още Гайков.