Молдовците отиват до урните за втория тур на изборите, на който ще избират между досегашния проевропейски президент Мая Санду и и бившият главен прокурор Александър Стояногло, който е проруски настроен, предаде The Guardian.
На първия тур Санду получи 42% от гласовете.
Молдова е малка държава с население под 3 млн. души в Югоизточна Европа. Изборите се провеждат след референдум, на който по-голямата част от хората гласуваха в подкрепа на членството в Европейския съюз (ЕС).
Избори за президент в Молдова/ Getty images
След разпадането на Съветския съюз Молдова гравитира между прозападните и проруските течения. Но под ръководството на Санду, бивш съветник на Световната банка, бедната страна ускори стремежа си да се измъкне от орбитата на Москва на фона на войната в съседна Украйна.
Резултатите от референдума и първия тур на изборите бяха съпътствани от твърдения за подкрепяна от Москва схема за купуване на гласове. Санду и нейните съюзници обвиниха Русия и нейните пълномощници, че са водили широкомащабна кампания, включваща купуване на гласове и дезинформация, за да повлияят на изборите.
Мая Санду/ Getty images
„Молдова се сблъска с безпрецедентно посегателство срещу свободата и демокрацията в страната ни, както днес, така и през последните месеци“, заяви Санду пред поддръжници в столицата Кишинев след обявяването на изборните резултати.
Преди вота екипът ѝ заяви, че е „мобилизирал всички налични ресурси“, за да се противопостави на това, което описва като „мащабна схема за купуване на гласове, подкрепяна от Кремъл“.
„Пред Молдова стоеше монументална задача - само две седмици, за да спре разрастващата се схема за купуване на гласове, подкрепяна от Кремъл, която се оказа ефективна на двойния вот на 20 октомври“, заяви пред „Обзървър“ Олга Рошка, външнополитически съветник на Санду.
Неубедителните резултати от референдума за ЕС отслабиха позициите на Санду и я поставиха в пряка опозиция на бившия главен прокурор Стояногло, който надмина очакванията с 26% от гласовете в листата на Партията на социалистите.
По време на президентските дебати Санду обвини Стояногло, че е „троянски кон“ на външни интереси, които искат да завземат контрола над Молдова.
Стояногло отрече да работи от името на Русия. В по-ранно интервю за „Обзървър“ той заяви, че е “за” присъединяване към ЕС, но бойкотира гласуването, наричайки го „пародия“.
Александър Стояногло/ Getty images
Той също така отказа да критикува Кремъл за войната в Украйна и призова за подобряване на отношенията с Москва.
„Равнището на руска намеса в Молдова е силно преувеличено“, каза той и добави, че ще се стреми към „рестартиране на отношенията“ с Москва.
Гласуването се провежда след парламентарните избори в събота в Грузия, друга бивша съветска държава, която се опитва да се присъедини към ЕС, където управляващата партия, разглеждана от повечето страни като все по-благосклонна към Москва и антилиберална, спечели вота, който беше помрачен от съобщения за нарушения и измами при гласуването.
Още по темата
- Кирил Петков: Ние не искаме да наведем Борисов, а да го изправим (ВИДЕО)
- “От кухнята”: Карадимов се възмути, че изборният процес е поверен на две частни фирми
- Д-р Орлин Колев: Изчистването на “мъртвите души” е идея, която заслужава адмирации
- Борисов: Няма да работя с ДПС-тата, но няма и да наруша Конституцията (ВИДЕО)