Когато Франк Синатра е пеел за "града, който никога не спи", той вероятно не е имал предвид икономическия стимул, който оживеният нощен живот може да даде на един мeгаполис, пише Би Би Си.

Въпреки това все повече градове по света търсят начини за укрепване на нощната си икономика. Около 100 града вече са въвели някаква форма на "нощен кмет" или "нощен цар", за да стимулират тази дейност.



Но повечето от тези градове, включително Лондон, Сидни и любимият на Синатра Ню Йорк, не работят през цялата нощ. С други думи, те не позволяват на баровете и нощните клубове да останат отворени и да сервират алкохол 24 часа в денонощието.
Въпреки това по-късно тази година Монреал - вторият по големина град в Канада - планира да направи значителна промяна в 24-часовия нощен живот.

Следвайки примера на Берлин и Токио, заведенията в новия денонощен квартал в центъра на Монреал ще получат лиценз да останат отворени и да сервират алкохол през цялата нощ.

Градските власти твърдят, че този ход ще донесе стотици милиони долари допълнителни приходи. Понастоящем баровете и клубовете в града трябва да затварят в 3 часа сутринта.

Монреал ще се превърне в първия град в Канада, в който е разрешено да се пие алкохол 24 часа в денонощието.

В САЩ Лас Вегас и Ню Орлиънс отдавна са разрешили баровете и клубовете да работят цяла нощ. В Ню Йорк крайният час е 4 ч. сутринта, а в Лос Анджелис - 2 ч. сутринта.

От другата страна на Атлантическия океан пъбовете в Лондон все още затварят в 23:00 ч. В града обаче има няколко нощни клуба и барове, които работят цяла нощ, благодарение на гъвкавите закони за лицензиране.