Десетки хиляди хора участваха в протестни шествия срещу президента на Сърбия Александър Вучич в столицата Белград и други градове, като обещаха да "радикализират" протестните действия след седмиците на мирни прояви, които вече разклатиха популисткото му управление, предаде Асошиейтед прес, цитирани от БТА.
Демонстрантите в Белград блокираха пътя, преминаващ през столицата, скандирайки лозунги за оставката на Вучич - искане, което той многократно отхвърли през изминалите седем седмици на протести.
Сръбският премиер Бърнабич обвини социалните мрежи и свободата на изразяване за масовите убийства
Първоначално протестът избухна като реакция на две последователни масови стрелби в началото на май, при които загинаха 18 души и бяха ранени 20, много от които - ученици от начално училище в Белград.
Протестиращите искат оставките на ръководители на сръбските служби за сигурност и отнемане на лицензите на проправителствени медии и таблоиди, които редовно излъчват и публикуват материали, съдържащи насилие, и в които често гостуват престъпни фигури и военнопрестъпници, отбелязва АП.
Протестиращите смятат, че контролираните от държавата медии са отговорни за културата на насилие, установила се в Сърбия след войните на Балканите през 90-те години на миналия век, взели над 100 000 жертви.
Тридневен траур бе обявен в Сърбия
Вучич, бивш ултранационалист, участвал дейно в разпадането на бивша Югославия, сега твърди, че иска да направи Сърбия член на Европейския съюз. Той заяви, че никога няма да приеме исканията на опозицията и нарече водачите на протестите "хиени", които искат смъртта му и тази на семейството му.
Един от лидерите на протестите - Александър Йованович - заяви, че демонстрациите ще продължат и се закани те да се "радикализират" още повече с блокиране на пътища и правителствени сгради в цяла Сърбия.
"Сърбия ще спре", каза той. "Трябва да изчистим тази отрова."
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts