Мащабна социална кампания в подкрепа на пациентите с онкологични заболявания- „Бялата лястовица“ организира Комплексният онкологичен център (КОЦ) в Бургас. Целта е повишаване на информираността на пациентите и техните близки и предпазване от погрешната информация, която залива социалните мрежи.

Тази година два ще са основните акценти в инициативата – профилактика и лечение на карцинома на млечната жлеза и борба с рака на простатната жлеза.

Обезпокоително е, посочи в интервю за Дарик управителят на КОЦ-Бургас проф. д-р Христо Бозов, че се наблюдава спад във възрастовия диапозон на жените с рак на млечната жлеза.

С тежестта на диагнозата най-често се сблъскват пацианти в менопауза и средна възраст над 50 г., но в момента има спад в долната възрастова граница. , „Жените на възраст даже и под 30 години, трябва много внимателно да се наблюдават и да използват и нашите възможности, и тези, които предоставя НЗОК“, каза проф. Бозов. По думите му, от много важно значение е профилактиката с цел най-ранно откриване на туморното образувание,

При лечението на рака на простатата, уточни той, се установява, че най-уязвимата група е на мъжете над 70 години.

Новостите в лечението на онкологични заболявания ще бъдат представени от най-добрите специалисти в Бургас тази вечер от 17.00 часа в сградата на регионалната библиотека „Пейо Яворов“. Входът е отворен за всеки желаещ, защото определено ще има какво да чуе. 

-Проф. Бозов, за пета поредна година Комплексният онкологичен център в Бургас организира кампания "Бялата лястовица" в подкрепа на онкоболните. Какъв ще е акцентът тази година?

-Тази година провеждаме кампанията две в едно. Едната кампания е за профилактика и лечение на рака на млечната жлеза, Довечера от 17.00 часа в библиотека Пейо Яворов, д-р Кенолов ще направи презентация на най-новите оперативни методи за лечение на рака на млечната жлеза и ще представи някои от неговите случаи в операциите за отстраняване на тумора и имплантиране на силиконов имплант, там където се налага, при премахване на цялата млечна жлеза.

Вторият акцент е борбата с рака на простатната жлеза. Д-р Теодор Попов, един от известните онколози и химиотерапевти, ще представи новите тенденции в лечение на рака на простата

-Кои са най-уязвимите групи, на каква възраст са?

При лечението на рака на простатата се установява, че най-уязвимата група е на мъжете над 70 години: имаме регистрирани общо 2126 мъже с рак на простатната жлеза, като през миналата година те са били 154 , а през тази само 70. Така че имаме тенденция към лек спад в регистрираните пациенти. Моят призив към мъжете над 50 години е да използват възможностите, които дава Националната здравноосигурителна каса и да се включват в профилактичните прегледи, които се правят на всеки две години.

-Какво сочат данните по отношение на жените?

Те са идентични. Но за щастие, ракът на млечната жлеза по-лесно може да се установи. Имаме диспансеризирани общо 5 373 с рак на млечната жлеза, от които новорегистрираните миналата година са 323, а тази година до момента са 255, т.е. имаме едно задържане на темпа. Но тук по-обезпокоително е, че се наблюдава спадане във възрастовия диапазон, т.е. жени, които са около 30, даже и под 30 години, нераждали, трябва много внимателно да се наблюдават и да използват и нашите възможности, и възможностите, които дава НЗОК, защото са безплатни всички ехографии на млечна жлеза при жени над 30 години, а над 50 са безплатни мамографиите, когато и по-лесно се открива тумора на мамография.

-Какви са новостите в лечението на карцинома на гърдата

-Новостите са свързани с хормонолечинието, с оперативните техники. Но за това по-добре ще говорят нашите специалисти. И аз бих призовал тези бургазлии, които се интересуват от лечението и профилактиката, да дойдат в 17.00 часа в градската библиотека и да научат от най-добрите специалисти новостите в това лечение.

Интервю с проф. д-р Христо Бозов, управител на Комплексен онкологичен център-Бургас, чуйте в звуковия файл: