Технически проблем в уплътнителите на охлаждащата система на генератора  е причина за спирането на 6 блок на АЕЦ Козлодуй.

Това заяви на брифинг минстърът на енергетиката от служебното правителство  Росен Христов.

Той бе посещение в АЕЦ Козлодуй, за да бъдат уточнени причините за спиране на реактора, който преди два дни започна  отново работа след приключване предсрочно на годишен планов ремонт.

 Заедно с министър Христов в АЕЦ бяха Еленко Божков- зам.-министър на енергетиката и Иван Андреев – директор на Български енергиен холдинг.

„След проведени много тестове за проверка различните хипотези за изтичане във водородно-охлаждащата система на генератора бяха сведени до една единствена хипотеза – технически проблем.

 Всички анализи сочат за технически проблем, който в момента се отстранява.

Очаква се в рамките на няколко дни да започнат новите процедури по тестване и пускане на бл. 6 на АЕЦ, уточни министър Христов и допълни, че процесът ще приключи до края на седмицата. Причините за процеса се анализират", допълни още енергийният министър. 

Министър Христов отговори на журналистически въпроси относно загубите от спирането на реактора и каза, че по-важно от всичко е безопасността на централата, за момента още не може да се остойности загубата в пари. Очаква се до няколко дни и това да стане ясно.

За последните 10 години в АЕЦ Козлодуй са се случили 5 такива събития, каза зам.-министър Ел.Божков и допълни, че повреда от такъв характер е възможно да се случи и не е нещо необичайно. „Ремонтът беше приключил преди крайния срок. Прави се пълен анализ на системата за контрол и качество. По първоначална информация, всички правила  са спазени, няма грешка в показателите, няма грешка и в тестовете и пускането на блока.

От срещата в АЕЦ стана ясно, че до седмица ще има финализирана експертиза. От централата заявиха, че „Няма индикация, че се е случило нещо нередно. На базата на всички анализи се елеминираха всички останали причини – остана само една – уплътнителите, които ще се заменят с нови. За първи път срещаме такъв проблем, ще бъдат подменени с нови. Ще се проследи целият процес на монтаж и работа и ще уточним, какво е предизвикало повредата“.

Министър Христов коментира темата за новите доставки на свежо ядрено гориво за централата. До момента  за участие в търг има две компании , които имат заявен интерес  към бъдещите доставки – известната американска "Уестингхаус" и френската "Фраматом", която работи по лиценз на руската ТВЕЛ.

И двете компании са работили по доставките за гориво на подобни реактори, каза Росен Христов. В тръжната документация  едно от условията е и ангажимент за извозване на отработеното ядрено гориво, така че безопасността, технич. експлоатация и икономическата част са ключови елементи в подготовката и това е процес, който трябва да се извърви и не е кратък. Шести блок на Централата разполага със запаси до 2027 г. включително. Процесът по лицензиране е продължителен.

Ако Агенцията за ядрено регулиране даде разрешение за използването на американско ядрено гориво, то ще бъдат спазени всички параметри на техническа експлоатация и ще се даде напълно безпристрастна оценка.

До няколко седмици ще започне конкретна процедура, която се очаква да завърши до 2024 г.“Няма да бързаме и да поставяме в риск доставките. Разчели сме срока и имаме достатъчно време“, допълни още министърът на енергетиката.

По повод газохранилището край в Чирен – то е запълнено на 90%. Преизпълнихме целта си, която беще 80%, каза още Р.Христов.

Относно строителството на нови ядрени мощности, министър Христов бе категоричен, че това е  работа на новото правителство. Според него, няма как служебният кабинет да решава стратегически проекти.

Министър Христов заяви, че АЕЦ Козлодуй е строена по руска технология, „с всички ремонти сменяме малък процент от оборудването. Преминаваме към лицензирани доставчици и вървим към процес на диверсификация“.