Вече е приключила първата процедура по Плана за възстановяване, която е за технологична модернизация. Нейният бюджет е 260 млн. лв., като са подадени 2 500 предложения за 1 млрд. лв. Само от Варна са кандидатствали 144 фирми за 31,4 млн. лв., заяви при посещението си в града министърът на иновациите и растежа Александър Пулев. Той добави, че през Българската агенция за инвестиции скоро ще бъдат сертифицирани два проекта за 11.6 млн. лв., които ще разкрият 40 нови работни места в морската столица. 

„По Енергийна ефективност сключените договори с фирми от Варна са 38 за 4 млн. лв., а общо по цялата програма ОПИК са финансирани 118 фирми за 56 млн. лв. в секторите производство на метали, за машини, оборудване и др. От тях 110 договора вече са изпълнени“, допълни Илияна Илиева, главен директор на Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ към министерството.

Александър Пулев присъства на мобилна приемна, на която заедно с областния управител на Варна Марио Смърков представиха мерки в подкрепа на бизнеса от областта във връзка с Плана за възстановяване и възможностите за кандидатстване по него и по други европейски програми.

„Работи се активно, за да се отстранят рисковете произтичащи от хакерските атаки, които бяха с висок интензитет, но вече са овладени. Министерството на иновациите и растежа беше със затруднен достъп до сайта си само за седем минути. По тази линия още преди няколко седмици сме започнали активен стратегически  диалог с международни инвеститори, за да въведем най-добрите международни практики с фокус киберсигурност. Този  диалог е  по линия на Инициативата „Три морета“. Имаме активна подписана декларация на ниво държави, там сме се обединили около една обща подкрепа и взаимодействие със САЩ във връзка с 5G сигурността и съпътстващата телеком инфраструктура, каза още Пулев.