Несигурността около въвеждането на еврото у нас пречи на бизнеса, тъй като компаниите в търговията отделят ресурси, екипи и работят активно по адаптиране на своите системи, за да са готови за възможно най-плавен преход от едната валута към другата. Това заяви във Варна изпълнителният директор на Сдружението за модерна търговия (СМТ) Николай Вълканов.
„Това, което очакваме в крайна сметка държавата да направи, е най-накрая да придвижи напред Закона за въвеждане на еврото в страната, както и подзаконовата нормативна рамка, тъй като бизнесът има нужда от 6-7-8 месеца след официалното приемане на тази регулаторна рамка, да завърши успешно адаптацията на своите системи, така че и да обезпечи възможно най-безпроблемния преход към другата валута“, посочи Вълканов.
Сдружението за модерна търговия е много чувствително към мерки, свързани с директна пазарна намеса, както беше последната мярка, която беше приета от предишното Народно събрание по повод тавана от 15 процента в надценката за трите вида хляб – бял, Добруджа и типов. "Всяко едно пипане на пазарните отношения в тази сложна екосистема, каквато представлява търговията на дребно, има потенциала да застраши и дебалансира пазара", коментира Николай Вълканов (вторият от дясно наляво на долната снимка).
В сектора, който има огромно икономическо значение, предстоят и други предизвикателства. Голяма част от тях са свързани със Зеления преход, необходимостта от намаляване на въглеродния отпечатък и управлението на отпадъци. Въвеждане на депозитна система в страната би позволила бързо и рязко увеличаване на събирането и рециклиране на отпадъци, най-вече от пластмаса, отбеляза изпълнителният директор на СМТ.
Бизнес организацията обединява едни от най-големите търговски вериги с над 750 обекта и близо 24 000 служители в цялата страна. Членовете й са водещи компании в сферата на търговията с бързооборотни стоки, бяла и черна техника, продукти за грижа за здравето, дрогерийни продукти и строителни материали и оборудване.
До момента членовете на Сдружението за модерна търговия са инвестирали във Варна и региона над 545 млн. лв. Близо 2000 са наетите в обектите на сдружението в рамките на Североизточния район, от които над 1200 души в област Варна. Общо 80 магазина на членове на СМТ са разположени в рамките на Североизточен район. Най-голям брой – общо 45 магазина, са разположени на територията на област Варна, сочи изследване наИнститута за пазарна икономика, проведено по инициатива на СМТ.
Възнагражденията в големите предприятия в търговията на дребно нарастват и за 2023 г. надвърлят 2000 лв. Над 50% е разликата със средната заплата в сектора и е по-висока от средната заплата за всички предприятия в страната.