Държавата не е изправена пред фалит, заяви финансовият министър Росица Велкова в отговор на медийни публикации. Тя уточни, че Министерство на финансите подготвя проект на Бюджет за 2023 с дефицит от 3%, както и промяна на данъчните закони. По думите ѝ при изпълнение на предложенията от последните три парламента дефицитът на бюджета за настоящата година трябва да е 6,9%.
От ведомството предвиждат намалената ставка на ДДС в размер на 9% за някои стоки, която важи до края на юни, да се върне към общата от 20%. Предлага се облекчението да отпадне за горивата, тока и ресторантьорския бизнес. По изчисленията на Министерството новите мерки ще вкарат в бюджета над 6 млрд лв.
МФ: България е заплашена от фалит, има риск за фиксирания курс лев-евро
Проектът, който Министерство на финансите ще представи пред 49 парламент предвижда:
- въвеждането на т.нар. „данък свръхпечалба” - еднократна солидарна вноска за второ полугодие за 2023 за всички юридически лица;
- 100% дивидент от всички публични предприятия след приспадане на счетоводна загуба;
- увеличение на тол такси и концесионни възнаграждения;
- възстановяване на някои от намалените ДДС ставки, като се предвижда по-ниската данъчна ставка да остане само за хляба, брашното, бебешките храни и книгите.
- увеличаване на акциза на е-цигари, става въпрос за т.нар. вейпове, не за нагреваемия тютюн;
- засилване на фискалния контрол и деклариране ДДС при регистрираните рискови стоки;
- ограничаване на командировки, представителни разходи и разходи за издръжка.
Платформата за сравняване на цените на храните ще заработи следващата седмица
Велкова уточни, че ако новите депутати приемат бюджета в този вид, няма риск за влизането ни в Еврозоната, но ако те увеличат дефицита на бюджета бихме влезли в процедура по свръхдефицит, което ще доведе до по-голям държавен дълг, което ще затрудни събирането на ликвидност на международните пазари.
Предлаганите промени в данъчните закони ще бъдат публикувани на 17 март. Проектобюджетът ще бъде представен за обществено обсъждане и ще започнат съгласувателни процедури с Националния съвет за тристранно сътрудничество на 3 април. Целта е да може бъде разгледан от Министерски съвет на 26 април и да бъде внесен в Народното събрание.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:
Още по темата
- Финансовият министър увери, че не се предвижда увеличение на данъците за догодина
- Добрин Иванов, АИКБ: Раздуването на разходната част на бюджета е вследствие на предизборен популизъм
- Изберете правилния кредит за спокоен сън
- Основен проблем за аграрния сектор - бюджетът за следващата година да не бъде приет