България няма да иска изготвянето на извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка за готовността ни да се присъединим към еврозоната. Причината - все още не покриваме критерия за ценова стабилност. Това стана ясно от думите на финансовия министър Теменужка Петкова след заседанието на Министерския съвет в четвъртък. 

Това на практика означава, че пред страната ни има почти нуева възможност да се присъедини към еврозоната от 1 януари 2026 г, тъй като се очаква инфлацията да тръгне нагоре. 

“България все още не покрива критерия за ценова стабилност с 0.1 процентни пункта. Това е изключително малък недостиг, но ще подадем искане за конвергентен доклад, в момента, в който изпълним този критерий”, заяви пред журналисти финансовият министър.

Снимка: Теменужка Петкова / БТАСнимка: БТА

По данни на Евростат средногодишната инфлация на България за 2024 г. е 2.6%, а изискуемото ниво, за да отговаряме на критерия за влизане в еврозоната е 2.5%.

Дарик

Заради минималния недостиг очакванията бяха, че все пак финансовият министър ще поиска извънреден доклад от ЕК и ЕЦБ и е възможно двете институции да извадят от сметките държавата с най-ниска средногодишна инфлация в еврозоната за миналата година - Литва с 0.9%, за да се вместим в критерия, припомня “Сега”. Така постъпиха преди две години звете институции, когато приемаха Хърватска в еврозоната.

Само преди три дни министърът на финансите Теменужка Петкова декларира в Брюксел решимостта на правителството да продължи усилията за членство на страната в еврозоната.