От 24 до 26 юли 2024 г. в Добрич ще се проведе МЕЖДУНАРОДЕН ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ „ФОЛКЛОР БЕЗ ГРАНИЦИ“. Изданието се организира от Младежки център – Добрич, съвместно с Национална секция ЦИОФФ БЪЛГАРИЯ - Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства, асоцииран член на Юнеско. Фестивалът се провежда  под патронажа на Йордан Йорданов, кмет на Община град Добрич.

Тази година ще участват 6 състава от чужбина, а България ще се представи с Представителна фолклорна танцова студия „Добруджа“ – Добрич, с гл. худ. ръководител Стоян Господинов. В рамките на фестивала ще се проведат и съпътстващи младежки прояви по линия на т.нар. „културен обмен“ с младежките работници от Младежкия център.

Във фестивалната програма са предвидени от 19.00 ч. дефилета, започващи от пл. „Демокрация“ по ул. „България“ до сцената на пл. „Свобода“, където всяка вечер от 19.30 ч. предстоят концерти на състави от близки и далечни страни и различни култури.

ПРОГРАМА И УЧАСТНИЦИ

24.07.2024 г. (сряда) - дефиле - 19.00 ч.

  • Откриване и концерт - 19.30 ч.
  • Уругвай - Ансамбъл „Абориген – Уругвай“
  • Грузия - Аджарски държавен академичен ансамбъл за песни и танци „Арсиани“

25.07.2024 г. (четвъртък) - дефиле - 19.00 ч.

  • Концерт - 19.30 ч.
  • Китай - Младежка танцова трупа на Шанхайската театрална академия
  • Тимор Леще / Източен Тимор – Ансамбъл „Уейуко Уехали“

26.07.2024 г. (петък) - дефиле - 19.00 ч.

  • Концерт и закриване на Фестивала - 19.30 ч.
  • България, Добрич – Представителна фолклорна танцова студия „Добруджа“, с гл. худ. ръководител Стоян Господинов
  • Мексико - Балет „Фолкорико дел Норте“
  • Коморски острови - Ансамбъл „Мбенингома – Комори“

Интересни факти за отделните състави

УРУГВАЙ

Международен фолклорен фестивал "Фолклор без граници" ще се проведе в Добрич от 24 до 26 юли

Ансамбъл „Абориген – Уругвай“ с ръководители Герман Обиаге и Хулиана Пераса са от град Канелонес. Те са танцова, музикална и арт група, създадена през 2017 г., с цел опазване народните корени живи и свързани със съвременността. Танците им са разказ на истории от миналото трансформирани в движение и музика. Ансамбълът разпространява уругвайската култура  чрез участия в многобройни фолклорни фестивали по света и международни турнета. Най-популярният танц в Уругвай, както и в целия район на Рио Плата е тангото и по-малката му сестра – милонгата. За разлика от меланхоличното танго и веселата милонга, Уругвай има и изцяло свой национален музикален стил – кандомбе, в който са застъпени африканските ритми и ударните инструменти. Две от най-известните световни имена в музиката на Уругвай са свързани с тангото. Херардо Матос Родригес е композиторът на най-известната в света мелодия за танго „La cumparsita“. А т. нар. „певец на танго“ в света за всички времена Карлос Гардел, в Уругвай  е смятан за техен национален музикант, макар произходът му да е спорен – в някои източници се посочва Франция.

ГРУЗИЯ 

Международен фолклорен фестивал "Фолклор без граници" ще се проведе в Добрич от 24 до 26 юли

Аджарски държавен академичен ансамбъл за песни и танци „Арсиани“ е от област Аджария. „Арсиани“ на грузински означава орел. Дългогодишната история на ансамбъла основан през 1921 г. е богата на многобройни участия във фестивали, конкурси, танцови спектакли по цял свят. През 2014 г. е сниман филм за състава и открит музей, проследяващ развитието му. Добричката публика помни грузинските изпълнения в предните издания на фестивала и поради големия интерес, тази година отново ще имаме гости от Грузия, но различен състав.

КИТАЙ

Международен фолклорен фестивал "Фолклор без граници" ще се проведе в Добрич от 24 до 26 юли

Младежката танцова трупа на Шанхайската театрална академия е създадена през 2006 г. От самото си създаване и до сега, те реализират мащабни танцови спектакли и изнасят турнета в САЩ, Австралия, Сингапур, Япония и в др. страни по света. Професионализмът им е оценен с участие в големи национални събития като Олимпийските игри в Пекин през 2008 г. и Експо 2010 г. в Шанхай. Миналата година нашите съграждани се запознаха с традиционни песни и танци на четвъртата по големина държава Китай и останаха очаровани от изяществото на движенията на гостуващата трупа от столичната Пекинска танцова академия. В тазгодишното издание на „Фолклор без граници“, ансамбълът е от Шанхай – най – големия град в Китай. Древната култура и малко познатите традиционни танци бележат успеха на всеки спектакъл.

ТИМОР - ЛЕЩЕ / ИЗТОЧЕН ТИМОР

Международен фолклорен фестивал "Фолклор без граници" ще се проведе в Добрич от 24 до 26 юли

Ансамбъл „Уейуко Уехали“ е от столицата град Дили с ръководител Кристовао Да Коста Рамос. Създаден през 2015 г. и оттогава до сега представят пред света автентични танци и завладяващи ритми. Името на страната произлиза от думата „Тимур“, означаваща „изток“ на индонезийски и малайски. А „Леще“ означава „изток“ на португалски. Това е островна държава в Югоизточна Азия. Намира се на остров Тимор, част от Малайския архипелаг. Самият остров Тимор е разделен на Западен Тимор /Индонезия/ и Източен Тимор – Тимор Леще, от където са нашите гости. В тази малка островна държава живеят малайци - полинезийци, папуаси и китайци. Мирно съжителстват католици, мюсюлмани, протестанти, хиндуисти и будисти.

КОМОРСКИ ОСТРОВИ

Международен фолклорен фестивал "Фолклор без граници" ще се проведе в Добрич от 24 до 26 юли

Ансамбъл „Мбенингома – Комори“ с ръководител Бусри Бен Саид Ахмед  е основан от него през 2011 г. в град Мбени. Целта на културните дейци, участващи в този проект е запазване на коморските традиционни нематериални изкуства. Членовете на състава са от различни области на Коморските острови и изпълненията им представят различни културни влияния от Африка, Азия и Близкия изток. Този културен микс е показателен, че песните и танците обединяват хората и е основа за културен обмен. Коморските острови са разположени в Индийския океан между Мадагаскар и бреговете на Мозамбик. Коморските острови са разположени в Индийския океан между Мадагаскар и бреговете на Мозамбик. Името на страната произлиза от арабската дума „ал-камар“, означаващо „Луна“.

МЕКСИКО

Международен фолклорен фестивал "Фолклор без граници" ще се проведе в Добрич от 24 до 26 юли

Балет „Фолкорико дел Норте“ е основан от Една Делгадо Карило и Жилберто Родригес през 2001 г.  Групата е официален делегат на Националната асоциация на учителите за популярни мексикански танц, представляващ щата Чиуауа. Мексико е етнически разнообразна страна, като културната идентичност на коренните жители индианци е запазена и до днес. Този състав е гостувал в Добрич през 2015 г. и тогава нашите съграждани ги изпратиха с бурни аплодисменти.

БЪЛГАРИЯ, ДОБРИЧ

Международен фолклорен фестивал "Фолклор без граници" ще се проведе в Добрич от 24 до 26 юли

Представителна Фолклорна Танцова Студия „Добруджа“ с главен художествен ръководител Стоян Господинов е създадена през 1989 г. Познаваме техните успехи и с нетърпение очакваме изявата им в заключителния концерт на фестивала. Студията развива дейност по издирване, съхраняване, популяризиране, обучение и възпитание в любов към българския фолклор, както и подготовка на кадри за Професионален фолклорен ансамбъл „Добруджа“. В студията ежегодно се обучават около 200 деца на възраст от 6 до 25 години от пет етноса - българи, турци, роми, украинци и руснаци. Главен художествен ръководител и основател на студията е Стоян Господинов, помощник ръководител Данаила Петрова, ръководител на оркестъра Николай Иванов. В репертоара на студията влизат 25 постановки от всички етнографски области на България, но преобладават танците от обичайно - обредния цикъл на Добруджа. Завоювали са два пъти купата на Двореца на културата и спорта Варна от Коледно надиграване. Три пъти са притежатели на купата от Европейския музикално-танцов фестивал в град Бьозел-Германия. Удостоени са със званието Представителна фолклорна танцова  студия от Националните прегледи на ЦИОФФ за България. С огромен успех  гастролира в Германия, Испания, Унгария, Македония, Сърбия, Финландия, Русия, Румъния, Швейцария, Италия, Холандия, Турция, Франция, Украйна, Белгия, Англия, Португалия и др.