Между 30 и 50 % ще бъде по- малко добивът на череши през тази година в Кюстендилско, в сравнение с миналата година. Причините за това си ниските температури през март и април, както и лошото опрашване. Сред причините за по- лошата реколта от череши е и липсата на валежи. Очаква се и висока цена от 0,70- 0,80 лв. да бъде поискана от берачите в региона. Цената на пунктовете по прогноза ще бъдат като миналогодишните от 1 до 1,20 лв.за кг.
„Още през месец март имаше от порядъка на -8 до -17 градуса, в продължение на две седмици, което доведе до частично измръзване на плодните пъпки при черешата. След това по дреме на масовия цъфтеж времето продължи да бъде студено, хладно и дъждовно. Нямаше летеж на пчели, от където не можа да се извърши качествено опрашване и в крайна сметка реколтата е наполовина, спрямо миналата година. През месец май пак имаше отрицателни температури, което утежни ситуацията. Липсата на валежи до този момент, едва вчера заваля по- сериозен дъжд, но до сега времето беше прекалено сухо, топло. През месец май в началото на май температурите се повишиха до 28- 30 градуса , което предизвика едно преждевременно узряване на черешите, откъдето прогнозираме, че те няма да добият необходимият размер, ще останат по- дребни и ще узреят преждевременно, което ще се отрази на качеството на черешовата реколта. Тази година аз лично очаквам не повече от 400- 500 кг. от декар и то в по- добрия случай. Там където сланата е пощадила черешите, а в по- ниските части, където има сервизно измръзване дори тези количества ще са около 300 – 350 кг. от дка.“, заяви Димитър Сотиров- зам.- директор на Института по земеделие- Кюстендил.
Черешопроизводителите ще бъдат доволни ако цената на черешите, за изкупуване от пунктове бъде минимум 1,60- 1,80 лв., за да може да си покрият разходите за препарати, гориво и берачи.