"България е член на ЕС и НАТО, доколко равен на останалите член ще бъде България зависи от нашето държавно развитие, докъде сме стигнали и как умеем да се съпротивляваме на вътрешната си корупция". Това каза в предаването на Дарик радио "Стълбището" журналистът Полина Паунова. 

"Държава, която не може да се съпротивлява на вътрешната си корупция, пада в жертва на всякакви външни сили. Ето, когато искаш да вземеш 2,50 лв., вероятно подписваш пътна карта под диктовката на руснаци, гълташ флашката с пътната карта и викаш "загубих я", коментира Паунова по повод изтеклите данни за задкулисни договорки около изграждането на газопровода "Турски поток".

Припомняме, че българската онлайн общност на експерти по киберсигурност и борба с дезинформацията "BG Elves” разпространиха преди дни информация, открита в разследване на InformNapalm. Разкритията се базират на онлайн кореспонденция на помощник на заместник-председателя на руския парламент Александър Бабаков и касаят газопреносната инфраструктура от турско-българската до българо-сръбската граница от "Турски поток".

Според Паунова българската държава и общество не са дорасли, за да си самозадават критерии и затова те трябва да бъдат задавани отвън. "Ние се възползваме от ситуации, в които критерии няма. Затова, като не можем сами, трябва да гоним външна цел. Виждам, че за момента и външните цели не са много високо".

Джуджета и нотариуси

Фактите по случая са красноречиви, коментира журналистът. "Когато ГЕРБ и ДПС издадоха присъдата на бившия главен прокурор Иван Гешев, че той трябва да бъде уволнен, той беше уволнен, така както беше назначен - бързо и доста подредено. По същия начин, същото това мнозинството във ВСС, което действа под диктовката на ГЕРБ и ДПС, назначи Сарафов (бел.ред. Борислав Сарафов - и.ф. главен прокурор). След разрива между Гешев и Сарафов българската прокуратурата имаше едни две-три седмици, в които всички знаеха че г-н Гешев ще бъде уволнен че му се търси заместник. Ние наблюдавахме едни бивши приятели, които се кълнат във вярност един на друг. И докато се случва това, започват поредица действия", припомни Паунова. Тя посочи делото, което Софийската районна прокуратура (СРП) предприема срещу Сарафов.

"Това разследване-бухалка се натъква на данни, които ги споделят свидетели, за които всички казват, че са много съмнителни - Митко Каратиста, Любена Павлова". Паунова посочи, че свидетелите, които са и участници в тези кръгове, дават показания, уличаващи заместник-главния прокурор по онова време Борислав Сарафов като посетител на ресторант "Осемте джудета".

Паунова припомни, че след смяната на властта в прокуратурата и докато тече разследване при адхок прокурора (бел.ред. - специалният прокурор Даниела Талева, която има правомощия да разследва главния прокурор), става ясно, че всичките онези, които са ходили в прокуратурата на Гешев, сега се отказват от показанията си и казват, че именно Гешев ги е принуждавал и че те всъщност не са виждали Сарафов там.

Умилителна е тази ситуация и показва, че който има контрол, търгува с правосъдие, коментира Паунова. "Това нещо може да не засяга съседа Петър от петия етаж конкретно, но когато той вижда, че едни хора абсолютно безчинстват в тази държава, той си казва "защо пък и аз да не безчинствам". Това е механизмът на разврат".


"Когато тези неща се съобщават и от журналистите безкритично, когато те са един плавен разказ, все едно всичко е наред...ние не знаем кога се казва истината и когато не знаем кога се казва истината, хората се демотивират", категорична беше Паунова. По думите ѝ и масовите медии не следят случая отвътре, а единствено различни сензационни елементи от него. Тя прогнозира, че ще стане ясно, че това разследане се е провалило, когато вече всичко е позабравено.

Във връзка с процесите в политическата сфера в момента, Полина Паунова коментира, че реалната политика се случва на територията на съдебната власт в България.

"Ако на някой чужденец се опиташ да му го обясниш това, той започва да гледа изключително изумено, не разбира. Ако Кирил Петков, Христо Иванов, Атанас Атанасов, Асен Василев и всички тези хора, които доста провали организираха и за себе си и за общността, която ги излъчила в Народното събрание. Но ако наред с всички тези провали те успеят да направят малко по-свободна съдебната система, което означава да бъде приет Законът за съдебната власт, който да създаде условия тези хора вътре в съдебната система поне да се самоуправляват. Това ще бъде един много голям успех и те ще са си свършили работата.

Залогът наистина в България е корупцията и битката с нея. Всичко останало, кой каквото ще да обяснява, са едни къдри и дипли, които служат за легитимация на на процесите. Защото ние можем да викаме, че сме евроатлантици, но после Русия да ни решава енергийната карта. Аз, ако кажа, че съм висока, руса и слаба, то това няма да е истина. Трябва да се гледат действията, а когато действията са корупционни, то някак си се самоналага идеята - защо на тези хора им е нужна прокуратура".

Гледайте целия разговор с Полина Паунова в прикачения файл.