С двудневна програма първото медицинско училище в Плевен - днес Медицински колеж към МУ-Плевен отбелязва 75 г. от създаването си.

Тържествената церемония, която даде старт на програмата се състоя на 27-ми октомври в зала "Амброаз Паре" в Телекомуникационния ендоскопски център/ТЕЛЕЦ/ на Медицински университет - Плевен.

12-те юбилейни отличия - Плакет "За заслуги" - към развитието и утвърждаването на Медицинския колеж, бяха връчени от директора на колежа проф. д-р Николай Колев, който е един от отличените.

Плакети бяха връчени на директори на Медицински колеж – Плевен през годините: д-р Ваня Бенкова, доц. д-р Мария Александрова и доц. д-р Павлина Йорданова-Лалева.

Плакети получиха и проф. д-р Славчо Томов, акад. д-р Григор Горчев и проф. Константин Койчев, който е един от първите преподаватели в колежа.

Плакет "За заслуги" е присъден и на ректора на МУ-Плевен проф. Добромир Димитров, който по уважителни причини отсъстваше от събитието. От негово име беше прочетен поздравителен адрес по повод събитието.

Водещ на тържествената церемония беше доц. д-р Евгения Бързашка - републикански консултант по токсикология и един от директорите на Медицински колеж - Плевен. 

„Проф. Койчев е един символ, който е сред нас като икона“, каза акад. Григор Горчев - почетен ректор на МУ-Плевен, като отбеляза ролята на директорите на Медицински колеж - Плевен от времето, когато той беше част от Висшия медицински институт в Плевен, за осъществяването на проекта по създаването на Факултет „Фармация“ в МУ-Плевен, който е факт днес.

„Обикновено медицинските сестри остават малко в сянка на лекарите, които са гръбнака на здравната ни система. Но медицинските сестри са хората, които създават гръбнака на здравната ни система. Благодаря на всички вас, които ще продължите това дело, което е и мисия!“, каза проф. д-р Славчо Томов – също ректор два мандата на МУ-Плевен.

Проф. Константин Койчев, който е един от първите преподаватели на Колежа в Плевен и е световноизвестен учен в областта на медицината, и носител на званието „Почетен гражданин на Плевен“ и на почетното звание „Доктор хонорис кауза” на МУ-Плевен, каза:

„Медицинското училище за сестри се намираше на ул. „Любен Каравелов“ и на ул. „Борис III-ти“ в Плевен, където сега е Детска градина „Чучулига“. В края на 50-те години на 20-ти век, проф. Кадамов, който е създател на модерната анатомия в България и мой учител, беше написал писмо до колежа в Плевен, че като старши демонстратор 4 години съм преподавал на медицински сестри в София, и така бях поканен да чета лекции в Плевен.

Вашето дело е истинска мисия. Трябва да го обичате, и трябва да го изпълнявате! Ако има нещо, което да ме радва за тези близо 70 години преподаване, това са успехите на моите студенти – академици, член-кореспонденти, доценти и професори“.

Проф. Койчев сподели, че в продължение на 20 години, след пенсионирането си е преподавал в университет, който скоро ще навърши 600 г. от създаването си, и в който през годините са учили личности като Хегел и Алцхаймер.

По инициатива на Регионалния академичен център, в рамките на честванията на 75-та годишнина от основаването на Медицинския колеж в Плевен, се организират шест обучителни курса, които ще се проведат на 28 октомври в зала „Амброаз Паре“ на Телекомуникационния център в МУ-Плевен.