Не набираме доброволци. През годините съм преминал през различни варианти и групи, за да се случват нещата и да се помага ефективно на хората, без да ни наричат „анархисти“ и „джигити“... По тази причина администрирам група във Фейсбук „Групата на групите“.  Филтърът е много прецизен. Сега мога да кажа, че всеки един от членовете й могат да бъдат наречени доброволци, добри и отзивчиви хора, които се съобразяват с правилата. Мисля, че по този начин се гарантира и хигиена в комуникацията и добрите намерения. Иначе има риск да се опорочат.

Това каза в ефира на Дарик, общественикът Мартин Пенчев. Вече 10 години той и негови съмишленици поддържат т. нар. социален склад. В него всеки желаещ може да дари за нуждаещи се мебели, техника, дрехи или консумативи от първа необходимост, които се разпределят, раздават, а често и са съпъствани от цялостни ремонти за социално нуждаещи се. Услугите не свършват до тук, защото в не малко случаи се осигурява и покрив за останали без дом. 

„Не помня и не броя хората, на които сме помогнали. Ако ги броях щях да съм в парламента, сред онези 240. Най-щастлив се чувствам, когато се помага на деца. Това е групата към, която насочваме усилията си, защото децата нямат вина за сигутацията, в която се намират“, поясни Пенчев.  

Добрата инициатива набира все по-голяма популярност. Според Пенчев, има много добри хора в Бургас, които се отзовават на сигнали на нуждаещи се, а смисъл от рамка  - няма. 

"Има нужда от градация, но не във вида и броя на социалните услуги, а в главите на хората - да не мислят за страхове, а да развиват добродетели", категоричен е той.

Освен към хората, в нужда от групата се отзовават и на сигнали за животни в риск. Такъв е случая от 14 юни следобед, когато в мрежата се появи видео, което бързо достигна хиляди потребители. На него ясно се вижда как стопанин

малтретира кучето си.

 „Очаквахме реакция, от направителствените организации, занимаващи се със защита на животните. Такава не последва, затова сезирах прокуратурата“, поясни Пенчев.

Той уточни, че законовият метод за спасяване на малтретирано домашно животно е, чрез протокол от полицията, с който то може да бъде изведено в безопасна среда, докато прокуратурата се произнесе по случая.

„Намерихме временно убежище за кучето и отидохме на адреса в Средец, където очаквахме след като подадохме сигнал на телефон 112, полиция или друга служба да реагира. Реакция имаше, но към нас. Стопаните ни заплашиха, а  местните полицаи ни помолиха да си тръгнем, обяснявайки, че кучето остава при стопаните. Моята цел не беше да се саморазправям с извършителите, а да се убедя, че пребитото от стопаните животно ще бъде изведено. Нищо подобно не се случи“, разказа Пенчев.

Процедурата с досъдебно производство и решение на Прокуратурата поставя в риск не само малтретирани животни, а всеки, който е в риск и жертва на насилие", коментира Мартин Пенчев.

Чуйте цялото интервю с него в звуковия файл: