
Фондът за репродуктивно здраве подпомага вече близо 10 години двойките, които имат нужда от ин витро процедури в България, за да имат дете. Това е една безспорно важна и успешна кауза, доведена докрай след няколко години усилия на Фондация "Искам бебе", заяви кандидатът за народен представител Мария Капон. През годините имаше опити този фонд да бъде спрян или обезсилен, но те не успяха. Само в Пловдив благодарение на него са се родили 75 бебета, подобна е ситуацията и във Варна, в София са дори повече. Днес вече никой не поставя под съмнение смисъла на вложените навремето 20 млн. лв. излишък от бюджета, във фонда. Въпросът е, че след това решение идват нови проблеми, коментира още тя.
Всичко започна от едно предаване в телевизия "Европа" преди 14-15 години. В него участваше Радина Велчева, тогава председател на фондацията "Искам бебе". Първото, което направихме с помощта на Славяна Орачева (от "Си банк"), бе да дадем възможността на младите двойки да теглят кредит "Искам бебе". Още помня епруветката с бебето на билбордовете в цялата страна. Това обаче бе частично решение, защото никога не е ясно колко процедури ин витро са необходими и докъде ще стигне кредитът. Когато станах народен представител, пренесох каузата в Парламента. Събрахме се една голяма група жени от всички парламентарни групи в Народното събрание - сред тях бяха Мая Манолова, Антония Първанова, Донка Михайлова, Антонела Понева. Направихме всичко възможно фондът да бъде създаден и той работи вече 12 години, разказа Мария Капон.
Благодарение на фондация "Искам бебе" до 262 общини в страната са изпратени писма с предложение да бъдат подпомогнати семействата с репродуктивни проблеми. В 145 общини това вече е факт. Средствата се дават за предварителните изследвания, които не са по-малко от 2 000 до 2 500 лв., но не се поемат от Здравна каса.
Следваща фаза е донорството, обясни Мария Капон. В Народното събрание ще предложим едно ново задължително изследване за всички жени на възраст от 18 до 50 години, което да показва какво е състоянието на яйчниковия им резерв и това изследване да бъде безплатно. То ще помогне първо да се вземат важни житейски решения, а косвено ще подпомогне и донорството.
150 000 двойки у нас официално имат репродуктивни проблеми. Неофициално те са поне 200 000. 50 000 от регистрираните, по данни на фондация "Искам бебе", са поставени пред единствения избор за решение на проблема - донорска яйцеклетка.
Темата е силно специализирана, но простичко обяснено - всяка жена се ражда с определен брой яйцеклетки. Те могат да свършат много рано, тогава, когато тя още се чувства млада и активна и мисли, че може да отлага заради кариера раждането на дете. Може да се пострадали още в детството при онкологични процедури. Това е важно да се знае, още повече, че много млади жени искат да станат донори на яйцеклетки, но когато отидат в клиниката, научават, че трябва вече да са родили дете. С една дума тази толкова деликатна тема има няколко проекции, а пътят до нейното решение пак е много скъп. Една донорска ситуация струва между 8 и 15 000 лв., затова ще настоявам това изследване да бъде подкрепено от държавата, защото навременното му приложение ще спести пари в бъдеще и ще направи място на повече двойки с репродуктивни проблеми да се възползват от Фонда за репродуктивно здраве. Това заяви още Мария Капон, минути след като бе обявена за посланик на добрите дела на фондация "Искам бебе".
Тя се срещна с Еми Христозова, координатор на фондацията в Пловдив. Заедно с кандидатите за народни представители в листата на коалиция "Изправи се! Мутри вън!" за Старозагорска област и Пловдив-град - Славяна Орачева и Константина Стоянова, уточниха следващите стъпки в битката, която се приема за съществена част от решаването на демографския проблем.