„В момента се водят дела за няколко милиона лева само срещу няколко медии в България. Водят се дела срещу „Медияпул”, BIRD, „Биволь” и по-малки независими издания. Друг начин за притискане на журналисти е да ги обвиняват, че са част от организирани престъпни групи, както се случи с колегите от BIRD”. Това заяви Мария Черешева – зам.-председател на Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ-България) и водеща на предаването "Кой говори?" по Дарик радио пред NOVA.
България се издигна с 20 позиции в класацията за свобода на медиите на „Репортери без граници”
Винаги властови интереси стоят срещу свободното слово, обясни Георги Лозанов – другият събеседник. „Най-лесният начин да заглушиш гласа на журналиста, е като го унищожиш физически. Мълчанието в началото бе и в памет на това че в световен мащаб през 2022 г. има 50% повече загинали журналисти през м.г. в сравнение с 2021 г. Друг начин да пренебрегнеш, да заглушиш журналистите – това са социалните медии”, обясни Лозанов.
„Социалните медии са информационен битак. При тях няма редакционна отговорност”, категоричен е бившият председател на СЕМ.
ЕК иска прозрачност от медиите
Мотивът му е, че в социалните медии гласове, които не спазват професионални стандарти, започват да налагат мнение. „И се получава ситуация на пост истина – чрез пропаганда и натиск караш аудиторията я караш да формира мнение, което е срещу нейния собствен интерес. Така беше с Брекзит, с Тръмп и сега с войната в Украйна”, каза Лозанов.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts