
57,1% от българите се изказват принципно „против“ приемането на еврото в България, а 39% са принципно „за“. Останалите се колебаят.
Това показва социологическо проучване на агенция “Мяра”, проведено между 29 и 31 януари 2025 г. по телефона сред 801 пълнолетни български граждани.
На по-конкретния въпрос кога България да влезе в еврозоната, зададен с нарочното уточнение, че приемането на еврото е част от договореностите на страната ни за финализиране на европейската интеграция, 41,4% са избрали опцията „Еврото да не се приема никога“. 30,8% приемат въвеждането, но искат то до стане по-късно, а 25,7% са за въвеждането от 1 януари 2026 г. Останалите се колебаят.
Проучването показва, че по-възрастните са и онези, които показват повече притеснения.
„Това може да се отдаде на повече чувствителност по въпросите на суверенитета, повече носталгия, липса на адекватна информация, зловредни кампании, по-голям страх от евентуално поскъпване на живота и много различни други фактори“, посоват от “Мяра”.
Според агенцията при всички положения на този фон въвеждането на еврото ще изисква сериозна управленска воля, убедителност и информационна работа.

Още по темата
- Среден успех 5.00 да замени матурите? Учители с ново предложение
- Гражданска подписка с искане на оставка на директора на АПИ започва днес в Плевен
- Борис Попиванов: Все повече младежи у нас се интересуват от политика
- “Алфа рисърч”: 59% от българите смятат, че трябва да подкрепяме позициите на ЕС, а не на САЩ