"Човешката история е по-близо до своеобразно махало, което ако в момента единия край е този на неолиберализма, залагащ изцяло на идеята, че пазарът ще спаси всичко, другият е онзи на социалната демокрация". Така започна разговорът Манол Пейков във форума за идеи на Дарик “Стълбището”. "Човешката история се движи винаги между някакви крайности", допълни издателят.

Манол Пейков пред Дарик: Доброволчеството е пряко свързано с устойчивото гражданско общество

Според Манол Пейков цикличните и ритмични повторения на историята ни водят до крайности, само за да се оттласнем от тях и да се върнем в обратната посока, търсейки истината. Според издателя това, че сме 2023 г. не значи, че сме стигнали края на историята, дори напротив. Пейков направи препратка към стара древногръцка реч на философа Перикъл, в която има всички тези елементи на съвремието разбиране за народовластие и демокрация, а след това са последвали столетия на дълбок мрак. 

"Демокрацията е бавен процес и е дълго бягане", обясни Пейков. Нужни са друг тип мускули и ще отнеме време, но, според него, има надежда за България.

1, 2 млн. лв. за 8 дни събра кампанията на Манол Пейков за пострадалите в Турция и Сирия

"Твърде дълго време българите живеем без голям катаклизъм, който да бъде двигател за социални промени", смята издателят. Той се позова на теорията на Арнълд Тойнби за развитие на цивилизацията като отговор на предизвикателствата. "Голямата драма на България, колкото и парадоксално и тъжно да звучи, е че няма предизвикателство", което да консолидира обществото. Той посочи, че в сравнение с 95 процента от населението на земята, ние живеем добре и това е нашата голяма драма. 

Най-големият грях на ГЕРБ не е корупцията, а създаденото усещане за стъклен таван, който поддържа представата в обществото, че толкова си можем, обясни Пейков.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм