“Един от композиторите, които са били през живота си доста известни. Той е бил свръхзвезда. Навсякъде в Европа са го знаели. От бароковите композитори той е най-известният”, обясни Максим Ешкенази за Вивалди, по чиято музика предстои да бъде изнесен голям концерт в Пловдив на 24 май в Античния театър.
“Има два начина да се погледне на въпроса на къде отива класическата музика. Единият начин е песимистичният. Това е едно изкуство, което е елитарно, трудно разбрано, няма текст - това е абсолютно изкуство. То не е облечено в нещо, което да ти каже за какво се разказва в симфония №5 на Бетовен. Ти трябва да си го представиш. Няма текст към него, няма обяснителни бележки и няма даже и картинки към него. Нито тик-ток, нито инстаграм, просто ти трябва да знаеш за какво да слушаш и как да го слушаш. Това е едната страна на монетата."
Бургас се готви за най-мащабния празничен 24 май
"Другата страна на монетата обаче е следната - когато ходех на училище бяхме 4 милиарда население цялата Зема. Това поне пишеше в учебниците. Сега сме близо 8 милиарда, а непрекъснато и консистентно слушането на класическа музика е от 4% от населението на Земята. Какво значи това? Едно време, когато аз съм учил и “Софийска филхармония” е свирела и “Нюйоркска филхармония” е свирела, само от 4 милиарда са взимали слушателите, а сега вече от 8”, уверено обясни диригентът относно класическата музика и количеството хора, които я слушат.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Маестро Максим Ешкенази дирижира три концерта в Русе
- Лятната акдемия, младите хора, малките градчета и класическата музика
- „Годишните времена” с Веско Ешкенази и Плевенска филхармония в Русе и Силистра/СНИМКИ/
- Световноизвестният диригент Максим Ешкенази повежда пловдивчани на 24 май в поход на духа с „Вивалди завинаги“