Френският президент Еманюел Макрон положи клетва в събота на скромна, но нзаредена със символизъм церемония в Елисейския дворец, по време на която той настоя за необходимостта да се „действа“, няколко дни преди началото на втория си мандат.
Партията на Макрон промени името си на „Възраждане“
Инвеститурата на четвъртия президент, преизбран при Петата република, след Дьо Гол, Митеран и Ширак, е в съответствие с тази на неговите предшественици, без да напуска Елисейския дворец, а събитието се свежда основно до телевизионна церемония, излъчвана на живо по всички основни канали.
В 11:00 ч. (09:00 GMT) Еманюел Макрон влезе в залата, най-голямата и най-престижната в двореца, под звуците на първата част от Концерта за обой на Хендел.
Председателят на Конституционния съвет Лоран Фабиус обяви неговата победата на втория тур на 24 април срещу крайнодесния кандидат Марин Льо Пен с 58,55% от гласовете. След това на Макрон бе връчена огърлицата на Великия магистър на ордена на Почетния легион.
Макрон обеща на Зеленски по-голяма военна помощ
„Осъзнавам сериозността на времето, в което живеем“, каза той в началото на речта си, визирайки най-вече войната в Украйна. Пред около 450-те поканени личности, той подчерта необходимостта да „действаме неуморно“.
В залата присъстваха неговите предшественици Никола Саркози и Франсоа Оланд, семейството му, включително съпругата му Брижит, негови приятели, членове на правителството, неговият министър-председател Жан Кастекс начело, както и представители на двете камари на парламента, на академии, синдикати...
„Един нов метод“
Държавният глава обеща да председателства с „един нов метод“ чрез „планиране, реформиране, обединяване“ на французите, като се закле пред младото поколение „да завещае по-добра за живеене планета и една по-жива, по-силна Франция“.
Замеряха Макрон с домати (видео)
Той поздрави гостите, включително здравни работници, местни избраници, ръководители на асоциации, спортни организации, олицетворяващи заявените приоритети на новия петгодишен мандат.
След това Макрон излезе в парка, за да направи преглед войската под звука на Марсилиезата, но също и на парчето „Земя и море“, което се изпълнява през последните години в знак на почит към войниците, загинали при операция в Сахел.
Тази церемония „е продължение на един почти монархически ритуал, по същество това е един вид коронация на републиканския монарх“, обяснява пред АФП историкът Жан Гариг.
В съответствие с традиция, датираща от Стария режим, от Еспланадата на инвалидите ще бъдат изстреляни 21 топовни изстрела.
Новият петгодишен мандат обаче няма да започне официално преди 14 май. Назначаването на новия министър-председател трябва да стане едва след това, а парламентарните избори предстоят месец по-късно.
Очевидните трудности пред Макрон да намери идеалната личност, която да ръководи правителството, подклаждат спекулации.
Съобщава се, че бившият началник на кабинета на премиер-социалист Мануел Валс, Вероник Бедаг, в момента генерален директор на групата за недвижими имоти Nexity, е отхвърлила предложението, както и депутатът от социалистите Валери Рабо, която посочи, че е била потърсена и е отказала, защото не е реализирала проекта за пенсиониране до 65 години.
Елисейският дворец гарантира от своя страна, че „президентът не е предлагал поста министър-председател на никого“.
Жан Гариг вижда редица основни трудности пред Макрон.
Той посочва „разбития политически пейзаж“, с който се сблъсква Макрон, без „истинска партийна култура“ в рамките на своята формация, която току-що се преименува на Ренесанс, „самата природа на нейното политическо позициониране както отдясно, така и отляво“.
Но историкът, който подготвя книга за отношенията между президентите на републиката и министър-председателите, също подчертава „отблъскващия характер“ на тази функция в продължение на десет години, особено за личности, които олицетворяват политическо обновление.
„Не можете да създадете нова партия, наречена Ренесанс, и в същото време да върнете старите лица начело на правителството“, заключава той.
В неделя Еманюел Макрон ще участва в церемониите по повод годишнината от победата на съюзниците над нацистка Германия на 8 май 1945 г.
Очаква се в понеделник, Деня на Европа, в Страсбург Макрон да произнесе реч в Европейския парламент, преди да замине за Берлин, за да се срещне с германския канцлер Олаф Шолц, което ще бъде първото му пътуване в чужбина след преизбирането му.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Теодор Славев: Този Висш съдебен съвет се превръща във Вечен съдебен съвет
- Това ли е (най-накрая) краят за X?
- “Подкрепи една мечта”: 21 младежи ще получат стипендия за образование от президента
- Президентът: Природните бедствия напомнят по злощастен начин, че трябва да се адаптираме към променящия се климат