Френският президент Еманюел Макрон назначи центристкия лидер Франсоа Байру за премиер на страната. Сега новият министър-председател трябва да се опита да състави правителство, за да не се стигне до нова политическа криза в страната.
Преди обявяването двамата мъже прекараха почти два часа в разговори, описани като напрегнати от френските медии.
Миналата седмица френските депутати отстраниха Мишел Барние от поста с вот на недоверие. Барние се оттегли след само три месеца на поста - най-краткият мандат на министър-председател в съвременната история на Франция.
Към момента от опозиционната крайнодясна формация на Марин льо Пен не са изразили намерение да опитат да отстранят и Байру. Той обаче ще стартира 2025-та с тежката задача да прокара бюджет, който предвижда ограничения. Очаква се 73-годишният Байру да представи своя списък с министри през следващите дни, но вероятно ще срещне същите трудности като Барние при прокарването на бюджета през парламента.
Ще излезе ли Франция от политическата нестабилност
Макрон се надява, че Байру ще успее да предотврати евентуален вот на недоверие поне до юли, когато Франция ще може да проведе нови парламентарни избори, но неговото собствено бъдеще като президент неминуемо ще бъде поставено под въпрос, ако правителството отново падне. Байру е основател на партията Демократично движение (MoDem), която е част от управляващия алианс на Макрон от 2017 г., сам се е кандидатирал за президент три пъти, като парадира с провинциалните си корени като дългогодишен кмет на югозападния град По.
През 2017 г. Макрон назначи Байру за министър на правосъдието, но само няколко седмици по-късно той подаде оставка на фона на разследване на предполагаемата измама при наемането на парламентарни сътрудници от неговата партия. През тази година той беше оневинен. Първото истинско изпитание за Байру ще дойде в началото на новата година, когато законодателите трябва да приемат законопроект за затягане на коланите в бюджета за 2025 г.
Въпреки това фрагментираният характер на Националното събрание, което стана почти неуправляемо след предсрочните избори на Макрон през юни, означава, че Байру вероятно ще "живее ден за ден", разчитайки на милостта на опонентите на президента. Стабилност не се очертава в Париж, пишат анализатори.
Бюджетният законопроект на Барние, който предвиждаше 60 млрд. евро икономии, за да успокои инвеститорите, които все повече се притесняват от 6% дефицит на Франция, беше сметнат за твърде оскъден от крайната десница и левицата, а неуспехът на правителството да намери изход от задънената улица доведе до още по-голямо увеличение на разходите по френските заеми.