Началото на майсторския клас на Минчо Минчев в Габрово е поставено през 1987 г. в Актовата зала на Ариловската гимназия. На този форум организиран от Община Габрово проф. Минчев прави първите си стъпки в педагогическото поприще. Първите участници са: Светлин Русев, Николай Минчев, Мила Георгиева, Христофор Михайлов и други. Днес това са големи и много стойностни личности в нашия и международния концертен живот.

През кризисните за българската култура 30 последни години габровският майсторски клас на Минчо Минчев престана на съществува. Причините бяха както финансови, така и организационни. Концертната заетост на професора беше огромна. Затова той можеше да провежда своето обучение единствено през лятото, когато морският бряг е по-привлекателен. След Габрово Минчо Минчев продължи да води ежегодно майсторски класове отначало в Аркутино, а след това във Варна и Приморско. Тогава спорадично неговите възпитаници гостуваха на Дните на камерната музика през септември.

С финансовата подкрепа на Министерството на културата, Община Габрово, участието на Габровския камерен оркестър и домакинството на Художествената галерия „Христо Цокев“ от събота, 29 март майсторският клас на професор Минчев отново се завръща в родния му град.

Концепцията за провеждането обаче вече е много по-различна от всички подобни творчески работилници, в които участва нашият именит музикант. Без аналог не само в България майсторският клас по цигулка в Габрово в продължение на една седмица ще се провежда с участието на оркестър. Това ще даде невероятната възможност на талантливите млади музиканти под ръководството на възможно най-подходящия учител да добият изключително безценен опит при изявите си с оркестър. Обучението, което ще се случи в Габрово е лукс, защото изисква взаимодействието на голям екип музиканти.

Участниците в първото подновено издание на Майсторския клас на Минчо Минчев са осем. Те са определени чрез подбор, състоял се в зала България в София в периода 21 -23 и 25 и 27 март. Благодарение на щедрото финансиране от Министерството на културата тяхното пребиваване и обучение в Габрово ще е напълно безплатно. По този начин форумът заявява и своята обществена мисия да подкрепя талантливите музиканти, които все по-малко се раждат в обхваната от демографска криза България.

Достъпа на желаещи да посещават като слушатели обучението в Художествената галерия „Христо Цокев“ е напълно свободен и безплатен. Същинските занятия започват от 30 март, неделя от 10 и продължават до 18 часа. Всички деца, ученици и преподаватели от Габрово и страната, които искат да се докоснат до обаятелната личност на Минчо Минчев и да научат нещо от него ще имат своя шанс. А вероятно в някои от тях ще се запали искрица та на вдъхновената му артистичност и одухотвореност.

Заключителният концерт с участието на Габровския камерен оркестър ще бъде в събота, 5 април, от 19 часа в Художествената галерия „Христо Цокев“.

Програмата включва:

АНТОНИО ВИВАЛДИ – Пролет из „Годишните времена“

ВОЛФГАНГ АМАДЕУС МОЦАРТ – Рондо из серенада „Хафнер“ и Концерт за цигулка и оркестър № 5

ХЕНРИ ВИЕНЯВСКИ – Брилянтна полонеза в ре мажор и Вариации върху оригинална тема

ПАБЛО ДЕ САРАСАТЕ – Хота навара за две цигулки и оркестър

ПЬОТР ИЛИЧ ЧАЙКОВСКИ – Размишление и Валс – скерцо

КАМИЙ СЕН-САНС – Интродукция и рондо капричиозо

МОРИС РАВЕЛ – Рапсодия „Циганка“

Билети ще се продават в деня на концерта пред залата. Цената на билета е 5 лв. За ученици, студенти и лица над 65 г. входът е свободен.

Събитието се посвещава на 165 години от обявяването на Габрово за град.