Маестро Пламен Джуров: Възможността да се слуша Григ в изпълнение на Пламена Мангова е късмет
На 28 ноември 2024 г., маестро Пламен Джуров отбелязва в родния си град Плевен своя 75-ти рожден ден отново на сцена, отново заедно с музикантите от Плевенска филхармония и отново с един неподражаем солист – Пламена Мангова, която е един от стълбовете на съвременните пианисти в Европа и в България.
Концертът е този четвъртък - 28 ноември в концертна зала "Катя Попова" в Плевен и ще започне в 19:00 часа.
Пламен Джуров е почетен гражданин на Плевен, който разнасяйки по света славата на родния си град, преди 5 години подари и свое мащабно музикално произведение „Тост за… Плевен“, което беше представено в изключителен концерт по повод неговия 70-ти юбилей.
Часове преди концерта, който включва по реда в програмата „Класическа симфония“ – опус 25 от Сергей Прокофиев, „Елегия“ от Пламен Джуров и Концерт за пиано в ла минор от Едвард Григ със солист Пламена Мангова, в студиото на Дарик радио в Плевен, маестрото сподели:
„Честно казано изпитвам смесени чувства. От една страна числото 75 ми чуждее и не мога да приема, че се отнася до мен. От друга страна ми е много мило от това, че от Плевенска филхармония ме поканиха в Плевен, където съм започнал кариерата си преди много години. Имам приятели и съученици в Плевенска филхармония и това винаги те връща в младостта. Това е нещо, което укрепва и осмисля живота и затова благодаря за тази покана и тази възможност.
Благодаря и за това, че ми беше дадена възможност в програмата на концерта да представя и своето първо произведение, което написах за Плевенска филхармония в края на 70-те години на миналото столетие и е посветено на един бивш оркестрант на плевенския симфоничен оркестър“.
В програмата на концерта Вашата творба със заглавие „Елегия“ ще бъде представена след „Класическа симфония“ от Сергей Прокофиев и Концерт за пиано в ла минор от Едвард Григ със солист Пламена Мангова. Какво да очаква публиката?
„Неслучайно програмата е подредена така, защото първата симфония на Сергей Прокофиев се казва „Класическа“ и тя съдържа добродетели на цялото културно – музикално наследство от Европа. Класически звук, чистота с много хумор с приятни изненади. Красива музика, достъпна за всеки.
След това е моята „Елегия“, която е доста по-различна, защото поводът за написването на това произведение е конкретна случка. Връщам се в Плевен за репетиция и научавам, че е починал един от музикантите от плевенския оркестър – бай Мирчо, когото помня от детството си.
Започнах да си мисля дали си дават сметка хората, колко музика е минала през главата му и колко красиви вечери дължим благодарение на неговото участие в оркестъра. Така реших, да посветя това произведение – „Елегия“ на него – на незнайния оркестрант.
Това е една семпла пиеса, но е много концентрирана. Тя е тъжна, с много енергичен и оживен блок в средата, и така в края си угасва, както всеки човешки живот. Това е една бърза звукова снимка на живота.
След това в програмата идва класиката“.
Маестро Пламен Джуров акцентира върху парадокса, че трите произведения в програмата са писани от млади композитори, но поради разликата в епохите на създаването им, той е най-възрастният, написвайки своята „Елегия“ на 28-годишна възраст.
„Програмата е интересна звуково и много контрастна, и съдържа енергията на младите, но тук е много важно да се отбележи, че възможността да се слуша Григ в изпълнение на Пламена Мангова е късмет. Тя е европейски тип пианист с огромна популярност и свири Концерт за пиано в ла минор от Григ много интересно, много различно и мощно.
Това е и шансът да я чуят гостите на концерта и в това е шансът, защото тя е плевенчанка“, каза маестро Пламен Джуров.