Напълно възможно е да има редовно правителство и това е станало ясно още в петък, когато ГЕРБ, ПП-ДБ, БСП и АПС избраха председателя на парламента след 10 неуспешни опита. Това заключение направи в предаването “Стълбището” по Дарик радио депутатът от ГЕРБ-СДС Любен Дилов-син.
Той уточни, че при това мнозинство “разговорът няма да е лек”, но подчерта, че двете големи групи, около които може да се формират мнозинствата в парламента са или ГЕРБ, или “Възраждане”. Дилов обаче посочи, че идеологическият противник на ГЕРБ не са ДСБ, ДБ и ПП, а партията на Костадин Костадинов - “Възраждане”.
“С Киро и Лена няма какво да спорим”
“Ако с някой трябва да спорим за умовете и сърцата на хората - това е с тях. С Киро и Лена какво да спорим - там е някаква махленска свада някаква”, коментира Любен Дилов-син.
Той обясни, че мнозина от политиците у нас не възприемат, че трябва да има политически разговор между формациите в парламента, включително и ПП-ДБ, а само Явор Божанков го осъзнал и “размахвал байряк”.
По отношение на заформящото се мнозинство, което в петък избра шеф на парламента, Дилов призна, че “разговорът няма да е лек”.
Той разкри и че на членовете и симпатизантите на ГЕРБ им е трудно да приемат, че лидерът на партията Бойко Борисов се отказа от премиерския пост - първо, защото бил наясно с проблемите на държавата и второ, защото ”просто е симпатичен” на европейските лидери.
ЕС не излъчва авторитетни фигури
Депутатът обясни, че в европейски план се наблюдава умора от формата на ЕС, тъй като не се излъчвали авторитетни фигури, които да водят цялата общност, каквито били например бившият германски канцлер Ангела Меркел и президентът на Франция (2007-2012) Никола Саркози. Според Дилов това недоверие се пренася в националните политически разговори и заплашва с постоянна нестабилност във време, в което Европа трябва да е единна повече отвсякога.
Нарича ли ИТН всички “идиоти”?
Депутатът направи анализ и на поведението на българските политици в момента.
“Много лошо възпитани политици в момента са политическата сцена. Говоря за фундаментално лошо възпитание - семейно, училищно и т.н. Тази липса на възпитание им пречи да общуват помежду си нормално. Само един пример ще дам - вчера (бел.ред. - в петък) ИТН с няколко пламенни речи успяха да обидят цялата зала. А целта на тези речи беше да накарат залата да гласува за техния кандидат (бел.ред. - за шеф на парламента). Как ще убедиш другите да подкрепят твоя кандидат като постоянно им обясняваш, че те са идиоти”, запита Дилов.
Според него “чистотата на разговора” е много важна. И призна, че ГЕРБ-СДС полагали много усилия да не отвръщат на обидите, изричани от трибуната, които понякога били много големи, освен че били дребнави и лични заяждания.
Дилов подчерта, че политическите опоненти не бива да бъдат обиждатни, тъй като всяка политическа формация представлява определен кръг избиратели и на практика обидата е и към гласоподавателите.
В ДПС има сблъсък на млади срещу стари
Дилов коментира и процесите в т.нар. две ДПС-та - АПС на Ахмед Доган и ДПС-НН на доскорошната му дясна ръка Делян Пеевски.
“Нещо, което остана изцяло под радарите на хората, които коментират политика в България, това е сблъсъкът “стари - млади” в избирателите на ДПС, не в политиците. Там има сериозен сблъсък. Защото съм виждал в моя избирателен район - Бургас, как млади турци се обръщат към родителите си и казват: “Ти си със същите панталони, с които беше преди 30 години, какво се промени в живота ти, какво ти направи хубаво Доган”, каза Дилов.
И обясни, че този процес засега се “удържа”, тъй като става дума за патриархална общност с уважение към възрастните.
Слушайте и гледайте цялото интервю в прикачения файл.