Стара фабрика в Санкт Петербург е превърната от Русия във фабрика за тролове, с цел да  разпространява дезинформация и да се насочва срещу критиците на Кремъл, включително срещу световните лидери.

Това показва публикувано днес проучване, финансирано от правителството на Обединеното кралство.

Експерт по киберпрестъпност: Дейността на „платените тролове“ трябва да се криминализира

Твърди се, че обектът в руския град се използва за "разпространение на лъжи" в социалните медии и в секции за коментари на популярни уебсайтове, заяви британското външно министерство в изявление, в което се описва подробно това, което то нарече "болна" операция.

Министерството твърди, че е установило, че платените служители на фабриката за тролове са насочени към политици, както и към музиканти и групи в редица страни, включително Великобритания, Южна Африка и Индия.

Те използват онлайн платформи, за да набират и координират нови симпатизанти, които след това се насочват към профилите в социалните медии срещу критиците на Кремъл, изпращайки коментари в подкрепа на руския президент Владимир Путин и войната в Украйна.

Троловете са се насочили и към акаунтите на британския премиер Борис Джонсън и други министри на Обединеното кралство, както и на световни лидери, включително германския канцлер Олаф Шолц и върховния представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел, твърди министерството.

„Голямото жури“: Медийната грамотност е остаряло понятие, сега говорим за психометрики

Акаунтите в социалните мрежи на групи и музиканти, включително Daft Punk, David Guetta, Tiesto и Rammstein, също изглежда са били обект на операция за дезинформация, установи проучването.

„Не можем да позволим на Кремъл и неговите сенчести фабрики на тролове да нахлуват в нашите онлайн пространства с лъжите си за незаконната война на Путин“, каза външният министър Лиз Трус.

„Правителството на Обединеното кралство е предупредило международните партньори и ще продължи да работи в тясно сътрудничество със съюзници и медийни платформи, за да парира руските информационни операции.“

Следи от операцията са открити в осем онлайн платформи, включително Telegram, Twitter и Facebook, но са особено концентрирани в Instagram, YouTube и TikTok, се посочва още в съобщението.

Твърди се, че инфлуенсърите на TikTok получават заплащане, за да разпространяват прокремълски наративи. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм