Горските педагози от Северноцентрално държавно предприятие взеха участие в емблематичния екологичен фестивал „Узана поляна фест“. Тази година предприятието бе официален партньор на фестивала и участва със собствена зона „Горското“, в която лесовъдите бяха обособили горска пътечка под дърветата, наименувана "Опознай гората".
Своеобразната пътечка бе разделена на няколко позиции, като между всеки две дървета имаше различно предизвикателство. Първото от тях изискваше от участниците само с допир да познаят какво се крие в няколко торбички - шишарка, речен камък, буков жълъд, лишей, кора от бреза, орех и кестен.
Второто предизвикателство бе чрез различаване по рогата да се разпознаят трите вида от сем. Еленови, в което бе изнесена и кратка беседа за техните основни характеристики и навици.
На третата позиция бяха ситуирани горските педагози от Природен парк "Българка". Там участниците трябваше да разпознаят по снимка горски животни - мечка, вълк, лисица, бялка, дъждовник, калинка, буков сечко и др.
А в четвъртата позиция бе представена лесовъдската професия и нейната значимост за добруването на гората. В нея посетителите на фестивала се запознаха с различни инструменти от работния процес на лесовъда. Децата имаха възможност да ударят по пън с горска марка, да измерят диаметъра на дърво и да разберат повече за работата на лесовъда в гората.
Голяма изненада за посетителите на екологичния фестивал поднесе лично директорът на СЦДП-Габрово инж. Иван Недков, който организира училище по езда. Под сянката на дърветата малки и големи деца имаха възможност да се докоснат до коне и магарета и да се научат как се язди.
Деветото издание на „Узана поляна фест“ отново събра хиляди природолюбители от цялата страна, което наложи по-многочислено присъствие от страна на горските педагози. Затова в заниманията участие взеха горски педагози от Държавно горско стопанство Габрово, ДГС Свищов, ДЛС Воден-Ири Хисар, ДГС Плачковци и Природен парк „Българка“. Всички участници получиха подарък „Дневник на горския изследовател“ - кратък пътеводител за опознавателни горски разходки, разработен по методите на горската педагогика от ръководителя на екипа на „Опознай гората“ Росица Гатева.