Очевидно е в традициите на това лято да бъде горещо и сухо. Юни и юли поставиха рекорди в това отношение, август дава също сигнали да бъде предимно сух и по-топъл от обичайното. В никакъв случай обаче, стъпвайки на предварителните прогнози, няма да достигнем изключително горещия август на далечната 1952 година, когато среднодононощната температура в района на София е била 24,4 градуса. Това е много висока средна температура дори за юли, но измерена през август е направо извънредна.

Вече усещаме горещото начало на август, днес ще бъде горещо, в следобедните часове с температури  в равнините до 36, 38 градуса. В събота от северозапад през страната ще започне пренос на малко по-хладен въздух и това ще доведе до известна промяна.

Първо вятърът от северозапад ще се усили, температурите слабо ще се понижат, а условията за образуване на купесто-дъждовна облачност ще бъдат благоприятни. В тази връзка синоптичните модели показват, че в следобедните часове на съботания ден, както и привечер и през нощта срещу неделя, първо над западните планински райони, а по-късно и в централните части на страната, ще се развият гръмотевични бури, на места могат и да са интензивни.

Ако имаме поне малко късмет, тези процеси могат да спомогнат за гасенето на големите пожари в Югозападна България и край Пловдив, където гори сметището край Цалапица.

Обаче в момента е трудно да се прогнозира къде ще бъдат активни тези явления, така че е въпрос и на късмет.

Слабото понижение на максималните температури ще бъде с около 3 до 5 градуса и ще се реализира главно от неделя до вторник. Пак ще бъде топло, на места дори горещо, но температурите ще се понижат до нива между 30 и 35 градуса, по високите западни полета, в района на София дори под 30 градуса. Което си е глътка свеж въздух в горещата поредица от дълги летни дни. 

Във вторник на изток, по Черноморието, е възможно да превали и прегърми, а след това ни чака дълъг период на стабилно, сухо и горещо време.

От сряда следващата седмица, температурите ще започнат да се повишават отново и към края на седмицата - 10, 11, 12 август ще достигнат типично юлски стойности - до 40, дори 41 градуса на места в равнините на страната. Такава е към момента прогнозата на синоптичните модели. Все пак, не се очакват много високи максимални стойности, не се очакват температурни рекорди, но в следобедните часове ще бъде горещо и душно. 

Опасността от пожари остава много висока, на практика ще имаме още пожари, които ще пламнат в следващите дни, първо заради невниманието на хората, тяхното нехайство, второ, заради горещото време, което ще продължи поне до около 15 август.

И така, първата половина на август, като изключим периода от 4 до 6 август, се очертава като горещ и сух. 

Спазвайте всички норми на поведение в горещото време. 

Такъв тип лета като това не се повтарят твърде често, подобно време сме имали през далечната 1952 година, а също и през 2008, 2012, 2021 година.

Това, че тази година е горещо, не означава че и следващото лято ще е такова, възможно е да бъде като лятото на 2005 година, когато през август е измерена среднодневна температура в района на София от 18,9 градуса, а това бе и августовският месец на много силни и проливни валежи, придружени от наводнения.

Промени в атмосферната циркулация над Европа движат тези процеси, а атмосферната циркулация не е статична. В последните няколко години тя така е организирана, че води до по-топли зими и по-горещи лета, но след като настъпи промяна, а тя ще настъпи, ще имаме нови условия, вероятно с по-хладно време и по-студени зими.

Разбира се такава теза не се приема от медиите, които тръбят за идващия климатичен край на света, но това не е нищо друго освен климатична пропаганда. 

Стъпвайки на данните от реални свят ние виждаме едно нормално лятно време - горещо в Югоизточна Европа и сравнително хладно в Северозападна. 

А специализирания сайт за измерване на глобланата средна приземна температура temperature.global показва спад на температурата на приземната атмосфера с около 5 стотни от градуса до 14,48 градуса, което е с 0,48 градуса по-висока температура от приетата за норма температура от 14 градуса за изминалия 30 годишен период, който приключи през 2020 година.

Няма никакви основания за каквито и да е тревоги по отношение на климата и неговото влияние върху човешката дейност.