Д-р Майкъл Гоневски е кореняк бургазлия. Занимава се с хипербарна оксигенация, инструктор е по водолазно дело. Именно задълбочените му познания в тази област го карат да започне прилагането на нов метод за лечение на признатия и от СЗО постковид синдром. Въпреки многобройните заболявания, които вирусът може да „отключи“ в тялото ни, д-р Гоневски е убеден, че именно лечението с барокамера е методът, който към момента дава обещаващи резултати при поне 80% от пациентите на Острова.

Барокамерата все по-желана, освен за здраве, но и за красота

„Според наблюденията, които имаме аз и моите колеги, COVID-19 е по-скоро васкулит, тоест засяга всички съдове в тялото. Картината на постковид синдрома е доста пъстра. Проблемите, предизвикани от вируса идват основно заради ниски нива на кислород в кръвта и в тъканите. По тази причина последните престават да функционират нормално. Моето наблюдение е, че биват засегнати митохондриите в клетките. Тази функция може да бъде възвърната с хипербарната оксигенация“, коментира в ефира на „Дарик“ д-р Майкъл Гоневски.

Първият пациент

В началото лекарите във Великобритания подхождат с недоверие към метода за лечение с барокамера, предложен от българина. Година и половина след началото на прилагането му постковид все още екзотична диагноза за хипербарната оксигенация.

„Недоверието е нещо нормално в медицината, когато говорим за нови методи на лечение. Преди стотина години, когато рентгеновите снимки са били въведени също се е гледало на тях с недоверие. Но процентите тук говорят сами за себе си, както и нашите вече излекувани пациенти. Първият ни пациент се занимаваше с настройката медицинската апаратура в болницата, в която работя. Зарази с COVID и имаше тежки последици. След първия етап на лечение или десет процедури с барокамера, той се върна към пълна работоспособност. Ефектът е дълготраен – повече от година той е в добро здраве“, разкри д-р Гоневски.

Д-р Македонски за сериозните състояния след прекаран Ковид

По думите му и в България на хипербарната оксигенация все по-често се гледа като алтернатива за лечение на синдрома. У нас има барокамери в повечето големи градове.

„Използването на камерите за хипербарна оксигенация има малки странични ефекти. Според състоянието могат да се достигнат много добри резултати. А противопоказанията са почти нулеви. Изключителен ефекти има при трудно зарастващи рани, имаме много пациенти с глухота, появила се внезапно, но напоследък постковид синдрома присъства основно сред пациентите ни“, каза още д-р Гоневски.

Специалистът е на мнение, че би било да добре да се изследва по-подробно в бъдеще ефективността на този метод, тъй като мащабни проучвания все още липсват. До момента освен във Великобритания и България, барокамери за лечение на синдрома се използват в Румъния и Германия.

Цялото интервю с д-р Майкъл Гоневски, чуйте в звуковия файл:

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм