Синоптичната комисия преминава бързо по конспекта за времето, след което се насочва към анализ на световния пазар на петрола и прави опит за изследване на неговото състояние след атаките срещу танкери в Ормузкия проток и преди предстоящата среща на ОПЕК+ в началото на юли.

Темата за цените на горивата е любима тема за Синоптичната комисия и често тя обсебва времето за средносроните прогнози.

В конкретния случай комисията дава следните прогнози за времето в следващите дни.

Типично лято, особено в петък събота и неделя, но все пак се запазва вероятността за локални валежи главно следобед, а в началото на другата седмица слабо понижение на максималните температури и вероятност за валежи главно над западните и планинските райони.

В средата на следващата седмица - сряда четвъртък валежи на изолирани места, но в петък и към края на седмицата вероятно ще видим гръмотевични бури и превалявания в повече райони от страната.

Много слънце ще има по Черноморието, в следващите дни, и времето ще е подходящо за морска почивка. 

Температурите вече се нормализираха след по-хладните април и май, когато средномесечните температури бяха от 3 до 5, 6 градуса по-ниски от обичайните.

Що са отнася до цените на петрола, Синотпичната комисия обръща внимание на желанието на Саудитска Арабиа да ограничи още повече добива на нефт, за да повиши цените над 70 - 75 долара, докато Русия изглежда не желае да има по сериозни ограничения в производствато, заради опасността САЩ да се наместят на пазара и по този начин да изместят руски компании. Игор Сечин, шефът на Роснефт, се противопоставя на ограниченията.

Вероятно за да подкрепи Саудитска Арабия в желанието за договаряне на нови ограничения и по-високи цени на петрола, Русия ще иска в замяна нещо друго.

Според анализаторите, ако не се постигне договореност за по-сериозно намаляване на производството, а това е твърде възможно, цените на нефта могат да се понижат значително, дори до и под 50 долара за барел.

В това сложно уравнение голям играч са САЩ и Търмп, който иска по-ниски петролни цени, а и има лостове за да влияе в тази посока.

И винаги остава неизвесността от сериозна външна намеса върху цените на петрола от рода на атаките в Ормузкия проток.

Чуйте: