На 12 и 13 октомври 2024 г. в гр. Пловдив, ще се проведе Петото издание на Културен семинар НЕПОЗНАТИТЕ 2024 Пловдив. Семинарът се провежда веднъж на две години, а всяко издание се фокусира върху културата на различни етнични, конфесионални, лингвистични и регионални общности в България, и популяризиране на техните традиционни практики и форми на творчество. Петото издание е посветено на общностите на арменци, евреи, турци и роми в България, както и на широката проблематика за НАСЛЕДСТВОТО и формите на културно изразяване. Специално за конференцията ще пристигнат гости от Гърция и Хърватия, а културната програма включва и виртуален тур, демонстрация и радар за иновации.
Форумът се организира от Сдружение НЕПОЗНАТИТЕ-ПЛОВДИВ, което по традиция си сътрудничи с различни национални и регионални институции, представителства на общностите, културни организации, общественици и др.
Петотото издание ще се проведе под патронажа на на Министерство на културата на Република България, а сред официалните партньори и съмишленици на събитието са: Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив и Център за опазване на фолклорното наследство, ПУ „Паисий Хилендарски“ и Катедра „Етнология“, Регионален етнографски музей – Пловдив, Холдинг КЦМ 2000, Регионален център за опазване на нематериалното културно наследство за Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО, НБ „Иван Вазов“ – Пловдив, Регионалните исторически музеи на гр. Пловдив и град Пазарджик, Сдружение „Съвет по туризъм“ - Пловдив, РНОК „Мад Мах“, Фондациите „Изкуството през вековете“, „Аракс“, „Феникс Перпетикум“„Фондация за развитие на артистични таланти“, AGBU – Пловдив, ОБЕ „Шалом“ – Пловдив, НЧ „Мустафа Кемал Ататюрк – 2003“, Фирма ИНСПРЕС ООД, Регионална занаятчийска камара Пловдив, и др.
Предвижда се отделните модули на семинара да се проведат в пространствата на Стария град и в широкия център на град Пловдив.
Семинарът включва богата културна програма с Международна научна конференция, в която участие ще вземат водещи изследователи от България, Румъния, Турция, РСМакедония, Полша, Унгария, Франция, Австрия, САЩ; представяне на 5 книги в модул за литература и с издания на автори от общностите, които са акцет на събитието; представяне на 4 кратки докуметални филма, ревю с традиционни костюми; представяне на 2 фотодокументални изложби, демонстрация, концерт с характери вокално-инструментални и танцови практики на общностите, с които съжителстваме - участието на състави от Момчилград, Пловдив, Бистрица, с. Киченица (Разградско), с. Караджово (общ. Садово).
За своите издания от 2016 година до сега, форумът се утвърди като значимо събитие в сферата междукултурния диалог, което среща по иновативен начин науката с изкуството и широката публика с любителите и носителите на традиционната култура.
Още по темата
- Духът на просвещението в технологичния свят - мост между вечните ценности и иновациите на бъдещето
- Движението по Бетонния мост в Пловдив е възстановено след шестмесечна реконструкция
- Сутрешните новини от регионите на Пловдив, Смолян и Пазарджик на 19.12.2024 г.
- Гласуват скока на такса „смет“ в Пловдив