Конституционният съд (КС) отказа да отговори какви са правомощията на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат и дали членовете му имат право да избират т.нар. трима големи в съдебната власт. Става дума за главния прокурор и председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд.
В момента начело на прокуратурата е назначен Борислав Сарафов, който е изпълняващ функциите главен прокурор. Той се оказа и единствен желаещ да заеме поста като титуляр. Въпреки недоволството и протестите на редица неправителствени организации, сред които и професионални, срещу легитимността на процедурата му за избор, тя ще се проведе на 16 януари догодина.
Снимка: Борислав Сарафов/ БТА
Подобно е положението и с шефа на Върховния административен съд Георги Чолаков, чийто мандат изтича и е единствен желаещ да изкара повторен на поста.
Снимка: Георги Чолаков/ БТА
Питанията за правомощията на съдебните кадровици към конституционните съдии отправиха първо от ГЕРБ, а след това и от ПП-ДБ. Те обаче не бяха допуснати за разглеждане от КС, но с какви мотиви все още не е ясно.
ГЕРБ искаха конституционните съдии да отговорят на три въпроса, а ПП-ДБ на четири, като в по-голямата си част те се припокриват.
Още по темата
- Д-р Орлин Колев: Изчистването на “мъртвите души” е идея, която заслужава адмирации
- „Държавата на изтеклите мандати”: ПП-ДБ ще сезира КС за номинацията на Сарафов за главен прокурор
- Даниел Смилов: Решението на КС “бетонира” безконтролността на главния прокурор
- Доц. Наталия Киселова: Съдебната реформа не е занулена с решението на КС