“Механизмът представлява една нова за българското правораздаване схема. При определени обстоятелства, наличието на достатъчно данни и сигнализиране на общото събрание на наказателната колегия на ВКС, по предварително изготвен списък на върховни съдии, които са изявили желание да се занимават с това, избира един от тях, който бива назначен за определено време за прокурор, и който ще бъде отговорен да извърши разследването”, обясни за новата промяна Крум Зарков, която ще даде възможност за контрол върху главния прокурор.
Кирил Петков: Ако искате да видите как работи една нормална партия, изслушайте целия запис
“Това е нужно, защото тегне съмнение, заради йерархическата структура на прокуратурата и заради начина, по който функционира кариерното израстване на един прокурор през ВСС, че който и да било друг прокурор, който иначе юридически няма пречка да разследва главния прокурор, не би бил напълно независим в своята работа, тъй като практически зависи от обекта на своето разследване”, разясни как ще работи механизмът.
“Няма извънредно производство. То върви по процесуалните правила, които важат за всички. Единственото различно е това, че един върховен съдия ще може за определено време, за не повече от 2 години, да извършва това разследване. Той ще контролира и направлява разследващите органи, които ще събират доказателства и данни, за да се вземе решение”, допълни Зарков.
Росен Желязков: Мария Габриел трябва да получи папката в президентството
“Въпросът, с който България се бори от години, има два аспекта. Не случайно се говори за контрол и отчетност на главния прокурор. В единия аспект това е отчета. Тъй като ние досега говорехме за неговата евентуална безнаказаност, когато е извършил престъпление. Това е механизма за разследване - да няма никой, който да може да бъде безнаказан. Това е въпросът за наказателната му неприкосновеност. Другият въпрос е по-генералния - за отчета. Това е дали добре си върши работата, дали спазва дисциплинарните правила, дали уязвява престижа на съдебната власт в много по-широк аспект от наказателно правния и той се развива във ВСС, който е единственият компетентен орган да решава тези въпроси. От тук и въпроса за мнозинствата. Според най-различни стандарти, препоръки и дебата, който се води в България, много високите мнозинства, 17 от 25 човека, правят практически санкцията на евентуално неправилно поведение на главния прокурор невъзможна. Затова ние предложихме тези 17 да спаднат на 13”, допълни Зарков за реформата.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Биляна Гяурова, БИПИ: Магистратите получиха най-тежката присъда - превърнаха се в чиновници
- Без ясен отговор: ПП-ДБ ще съобщи дали подкрепя третия мандат след допитване до ръководствата си
- Шефът на ВАС видя в обвиненията на Христо Иванов оправдание за собствените му неуспехи
- Даниел Смилов: Решението на КС “бетонира” безконтролността на главния прокурор