Пореден повод за включване на червена лампа за Европейския съюз по отношение на връзката САЩ - Русия в контекста на реториката на новоизбрания президент Доналд Тръмп. В петък от Кремъл похвалиха Тръмп за критиките му срещу украинските ракетни удари дълбоко по руска територия. Русия обаче смята, че обсъжданията за разполагане на европейски войски за поддържане на евентуален бъдещ мир в Украйна са преждевременни.
Тъй като Русия напредва с най-бързите си темпове от инвазията през 2022 г. насам, Тръмп и някои европейски лидери обсъдиха как да се сложи край на войната в Украйна. В интервю за списание Time, публикувано в четвъртък, Тръмп разкритикува използването от страна на Украйна на доставени от САЩ ракети за атаки дълбоко в Русия, като заяви, че това е „безумно“, защото ескалира войната. Той заяви, че Вашингтон не е трябвало да го допуска. От Кремъл се съгласиха с това мнение.
"Това изказване напълно съвпада с нашата позиция", заявиха от Москва.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков допълни, че Тръмп очевидно напълно разбирал какво точно ескалира войната в Украйната.
След като миналия месец Украйна нанесе удар по Русия с ATACMS, Русия изстреля нова хиперзвукова балистична ракета, известна като „Орешник“ или „Лешникотрошачката“, по Украйна, а Путин заяви, че Русия си запазва правото да удари военни обекти на САЩ и Великобритания. Зелената светлина за Киев даде президентът Джо Байдън, който очуди международната общност на края на мандата си.
Европейски войски в Украйна?
По време на кампанията си за президентския пост Тръмп заяви, че бързо ще прекрати войната, но не е обявил публично как ще го направи. Запитан дали думите на Тръмп дават на Кремъл по-голяма надежда за прекратяване на войната, Песков предупреди, че по време на първия си мандат като президент на САЩ Тръмп е наложил много санкции на Русия.
„Да не забравяме, че срещу нашата страна бяха налагани санкции над 50 пъти и имаше много неприятелски прояви“, каза Песков. „Това не бива да се забравя, така че да не изпреварваме нещата"
Относно спекулациите, че европейските сили евентуално ще разположат свои войски за охрана при евентуално прекратяване на огъня, от Москва ги определят като "преждевременни", но не отхвърлят категорично тази идея.
„Всичко това трябва да бъде обсъдено по време на преговорите“, каза Песков за европейските дискусии. „Неведнъж сме казвали, че примирието само по себе си не е това, което искаме: ние се нуждаем от мир.“
Като постави началните си условия за незабавно прекратяване на войната, през юни Владимир Путин заяви, че Украйна трябва да се откаже от амбициите си да се присъедини към НАТО и да изтегли войските си от четири украински региона, за които претендира и които в по-голямата си част се контролират от Русия. Той също така каза, че споразуменията, отхвърлени от Киев в началото на 2022 г., могат да бъдат в основата на сделката.
Миналия месец Ройтерс съобщи, че Путин е отворен за обсъждане на споразумение за прекратяване на огъня с Тръмп, но изключва всякакви големи териториални отстъпки. Украинският президент Володимир Зеленски заяви тази седмица, че Киев иска край на войната и са необходими усилия, за да стане страната му по-силна и да задължи Кремъл да работи за мир.