"Разходите за образование в проектобюджета за 2023 г. намаляват реално и падат на 4,1% от БВП от 4,5%, колкото бяха през 2021-а и 2022 г.. Ще пестим от разходи за развитие и образование, за да платим сметката за популизма. И тъй като сметката пак не се връзва, ще обезкървим и енергетиката" констатира финансистът и бивш министър на образованието Красимир Вълчев, сега депутат от ГЕРБ.
Денков: Напрежение ще има през целия живот на този кабинет
В публикация той анализира проекта на Асен Василев и намери редица поводи за критика. Първият от които е, че свиването на разходите за образование като процент от БВП нарушава закон, а именно Закона за предучилищното и училищното образование (чл. 281).
"Намаляват за първи път от 2015 година, когато беше одобрен Законът за предучилищното и училищното образование и беше постигнато съгласие, че не трябва да се понижават като процент от БВП. Съгласие, което беше записано в чл. 281 на Закона и което финансовите министри преди Асен Василев подкрепяха и спазваха", подчерта Вълчев и предупреди, че това нарушаване отваря врата и за подобни нарушения в бъдеще.
Новият бюджет: анализ на заложените политики и намерения
"Разходите за образование намаляват, въпреки че са едни от най-ниските в ЕС като процент от БВП; въпреки че са с най-високата обществена въздращаемост от всички публични разходи и дългосрочно най-силно индуцират растеж и благосъстояние" възропта той.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts