Разнопосочни реакции в Италия след въвеждането на закона за сурогатното майчинство. Текстът забранява на италиански двойки да пътуват до трети държави, като САЩ например, където да стават родители посредством сурогатство. Законът е идея на партията на премиера Джорджа Мелони „Италиански братя“ – консервативна популистка формация, която през годините си спечели голям брой симпатизанти.
Критиците на новия закон обаче твърдят, че той е насочен срещу еднополовите двойки, които искат да имат дете. В различни градове на страната бяха организирани и протести. Забраната има и своите поддръжници, който от своя страна заявяват, че той пази традиционното майчинство. За всички нарушили закона са предвидени сериозни наказания – до 1 милион евро глоба и 2 години затвор.
Понастоящем около 250 италиански двойки годишно отиват в чужбина, за да имат сурогатни деца. Депутати в италианския парламент, подкрепящи забраната, коментираха, че така „сурогатният туризъм“ най-накрая ще спре.
След гласуването в горната камара – Сенатът, Мелони нарече закона „правило на здравия разум, насочено срещу експлоатацията на женското тяло и децата“. Тя заяви, че„човешкият живот е безценен и не е стока“.
Групи за защита на правата и опозиционни партии в Италия определиха закона като „нехуманен“. Противниците му твърдят, че той е част от кампания за омаловажаване на репродуктивните права на ЛГБТ двойките, на които не е позволено да осиновяват или да използват ин витро оплождане в страната.
Алесия Крочини, председател на Rainbow Families, група, която подкрепя ЛГБТ родители, заяви, че това е „идеологически закон“, който е част от „десен кръстоносен поход срещу различните семейства“.
Текстът беше приет в сряда с 84 гласа „за“ срещу 58 „против“.
Още по темата
- Костадин Костадинов за скандала с НПМГ: “Политиката няма място в училище”
- Парламентът отхвърли всички законопроекти за промяна на Закона за закрила на детето
- Законът за чуждестранните агенти влиза в Комисията по култура и медии
- В Пловдив излизат на мирен протест срещу спорните промени в законите за образование и закрила на детето