"Позицията, в която се намираме, е по-изгодна за нас. Предложението, което получихме, включва нашите забележки и ясно изразени позиции. Стратегията ни даде резултат", заяви днес по време на пресконференция премиерът на РСМ Димитър Ковачевски след края на консултациите с коалиционните партньори на правителството, предаде БГНЕС.
Фон дер Лайен: България и РСМ са близо до споразумение
Те бяха поканени за разговор, за да обсъдят новото предложение на Франция за сваляне на българското вето срещу началото на преговорите на Скопие с Европейския съюз.
По време на дебатите министърът на външните работи Буяр Османи и вицепремиерът Боян Маричич разясниха подробно предложението, като взеха предвид стратегическите цели на страната.
Любчо Георгиевски: Отразени са нашите позиции за езика и идентичността
"Полученото френско предложение за премахване на българското вето за ЕС включва нашите забележки и представлява солидна основа за изграждане на сериозна и отговорна държавническа позиция за възможността, която се отваря пред държавата", допълни Ковачевски.
"Защитихме националния интерес и македонската национална идентичност. Защитихме и червените линии, за които говорихме в продължение на месеци", обясни той.
Ковачевски каза, че това е първата от поредицата срещи, които ще се проведат във връзка с предложението: с президента на държавата, с опозицията, гражданското общество, медиите.
"Историческите въпроси няма да бъдат част от преговорната рамка", потвърди и вицепремиерът по въпросите на европейската интеграция Боян Маричич.
„Възраждане“ иска НС да ревизира вдигането на ветото
В представения от френското председателство документ не фигурира и двустранният протокол, което означава, че е "изпълнено нашето очакване историческите въпроси, които биха затруднили този процес, да бъдат премахнати", каза вицепремиерът.
"Имаме гаранция, че ще изпълним това, което сме приели и ратифицирали в нашия парламент - нищо повече от това. Останалите въпроси ще решаваме в двустранен формат с България. Разбира се, всяка страна член на ЕС във всеки момент от процеса, ако реши, може да блокира. Многократно е показвано с други държави, но ние имаме гаранция, че сме записали на хартия всички следващи стъпки и всички формати и механизми за преодоляване на различията. Това е нашата гаранция, че никоя държава, в случая и България, няма да може произволно да използва ветото, ако изпълним задълженията си и преговаряме, както е посочено в преговорната рамка", обясни вицепремиерът Боян Маричич.
Османи: Връщам се от Мадрид с ново променено предложение на френското председателство
"Ако правителството вземе решение след процеса на консултации, че одобрява пакета, тогава мога веднага да организирам среща на междуправителствената комисия с Република България и да пристъпя към подписване на протокола. Мисля, че това ще съвпадне във времето с деня, когато Съветът на ЕС ще приеме преговорната рамка и целия този процес", заяви на свой ред министърът на външните работи Буяр Османи, който също участва в пресконференцията.
Той подчерта, че протоколът е съгласуван в Министерството на външните работи, но трябва да бъде одобрен от правителството, а правителството ще го разгледа в рамките на целия пакет.
"Пакетът има европейски и двустранен компонент. Двустранният компонент е протоколът и той вече не е в европейския пакет, а е двустранен с Република България, но е част от този процес", каза Османи.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм