Обединеното кралство ще ръководи космическа мисия, която ще има за цел да измери цялата светлина, отразена от земната повърхност.

Информацията ще бъде използвана за калибриране на наблюденията на други спътници, позволявайки по-лесно сравняване на техните данни.

Успешен тест за спасителната система на космическия кораб на Илон Мъск

Наречен „Истини“ (англ. Truths), новият космически кораб беше одобрен за разработка от страните членки на Европейската космическа агенция през ноември.

Привържениците на мисията очакват данните, получени от нея да помогнат за намаляване на несигурността в прогнозите за бъдещите климатични промени.

Този вторник са се срещнали група изследователи и инжинери, за да започнат планирането на проекта. Представители на индустрията от Великобритания, Швейцария, Гърция, Чехия и Румъния се събрали в техническия център на Европейската космическа агенция в Харуел, Оксфордшир.

Агенцията е отпуснала 32,4 милиона евро за първоначалната фаза на проектиране, като научното ръководство за мисията ще бъде поето от Националната британска физическа лаборатория.

„Боинг“ изстреля капсулата си „Старлайнер“

Работейки в тандем с хиперспектрална камера, радиометър ще направи подробна карта на слънчевата светлина, отразена от земната повърхност – включително край пустините, снежните полета, горите и океаните.

Картата трябва да бъде с толкова високо качество, че се очаква да се превърне в стандартна отправна точка, спрямо която всички други космически апарати за изображения да настройват и коригират собствените си наблюдения.

Това би трябвало да направи много по-лесно сравняването на снимките от различни спътници, не само от мисиите в настоящето, но и от тези, които отдавна са „пенсионирани”, и чиито данни сега се намират в архивите.

Една от другите големи цели на „Истини” е да бъде измерена пълната отражателна способност на Земята в световен мащаб и това да бъде направено с такава прецизност, че да се създаде нещо като „климатичен отпечатък“, който да може да бъде повторен от бъдеща версия на спътника след 10-15 години.

"Правейки това, ще можем да открием минималните възникващи промени много по-рано, отколкото можем със сегашната ни система за наблюдение", обясни проф. Найджъл Фокс.

Финалният план по осъществяването на „Истини” трябва да бъде готов, когато министрите на научните изследвания на страните-членки на Европейската космическа агенция се съберат за следващата си важна среща през 2022 г.

Почти сигурно е, че Великобритания ще поеме по-голямата част от разходите по осъществяването на космическата мисия.

За повече новини и любопитни материали последвайте страницата ни във Фейсбук 

Абонирайте се и за канала ни в YouTube