
Хипотезата, че COVID-19 "отнема" желязото от хемоглобина, което провокира кислороден глад в тъканите, учените по биоинформатика засега потвърждават само въз основа на компютърни модели, изисква се проверка на клиничните данни, заяви пред РИА Новости професорът от Училището по системна биология в университета Джордж Мейсън ( САЩ ). Анча Баранова.
По-рано в рускоезичните медии имаше съобщения, че вирусът въздейства на хемоглобина, въз основа на които се твърдеше, че COVID-19 не води до пневмония, а до друг вид белодробна лезия, информира Риа Новости.
"Биоинформатиката подозира, че вирусът активно пречи на метаболизма на хемоглобина, той" откъсва "желязото от хемоглобина и по този начин повишава способността му да се размножава (възпроизвежда - изд. ) В този случай възниква хипоксия - кислородно гладуване на тъканите, тоест увреждането на белите дробове от коронавирусната инфекция възниква не само защото има много вирус, но и защото вирусът се опита да „отнеме цялото желязо”, каза Баранова.
Тя обясни, че предположенията за ефекта на вируса върху хемоглобина все още са недоказана научна хипотеза, която трябва да бъде подкрепена от клинични данни.
"Тези данни дори не са "от епруветката", а на компютърни модели и не са наблюдавани при пациенти", каза източникът.
Баранова отбеляза, че хипотезите могат да бъдат тествани чрез биохимични изследвания - например, да се смесят вирусни протеини с железни йони и да се види дали тези молекули действително улавят желязо. След това, според нея, трябва да се смесят протеините на вируса с молекулите на хемоглобина и да се види дали наистина го „разкъсват“ от хемоглобина, към което железните йони са доста надеждно „закрепени“.
"Следващите хипотези трябва да бъдат подкрепени с клинични данни. Например, за да сравним хода на инфекцията при хора с лека анемия - тоест те не припадат, но също така нямат излишно желязо - и тези с хемоглобин, напротив, имат много", каза Баранова.
Тя поясни, че пневмонията е термин, обозначаващ възпаление на белодробната тъкан и това определено се случва с COVID-19, така че да говорим за протичаве „без пневмония“ е погрешно.
„Във всеки случай се наблюдава пневмония и протичането й е нетипично, но за този случай се използва терминът„ атипичен “, завърши Баранова.