България е на 60-то място по мръсен въздух от общо 117 изследвани страни, според годишното проучване на компания IQAir, цитирано от Ройтерс. Основните причини за влошаването на качеството на въздуха са отоплението на дърва, транспорта и индустриалното замърсяване, обясни Ивайло Попов от сдружение „За Земята“.
София се намира на 53-то място по мръсен въздух в годишната класация на IQAir. Към днешна дата дори измерванията са още по-лоши и градът е на 15-то място в списъка. От европейските столици само Загреб, Скопие и Белград са преди нас. Основните причини за замърсяването на въздуха в София обясни за Дарик радио Ивайло Попов от сдружение „За Земята“.
Според Световната здравна организация дори ниските концентрации на фини прахови частици могат да предизвикат значителни рискове за здравето. Експертът Ивайло Попов препоръчва, когато въздухът е мръсен, да си останем вкъщи и да не проветряваме. Ако се налага да излизаме, Попов съветва да не се натоварваме прекалено, защото така бихме вдишали повече мръсен въздух.
През 2021 г. нито една страна не успява да изпълни стандарта за качество на въздуха на СЗО, показват данните от изследването на IQAir. В световен мащаб Ню Делхи остава най-замърсената столица, а Бангладеш - страната с най-лош въздух.
Автор: Тодор Пантилеев, стажант-репортер
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
Следвайте ни и в Инстаграм