Кой ще защитава интересите на българските фермери в Европа?

България няма нито един евродепутат, който да е пълноправен член в Комисията по земеделие и развитие на селските райони (AGRI) в Европейския парламент.

Това на кратко означа, че страната ни няма да има право на глас там, където се обсъждат най-важни теми и се "кове" законодателството в интерес на европейските фермери, в това число и на българските производители.

Такива са изводите, след като ЕП само за ден успя да събере всичките си 20 постоянни комисии и четири подкомисии.

Малко след това станаха известни и поименно членовете, които ще заседават във всяка една от парламентарните комисии и подкомисии.

Комисията по земеделие и развитие на селските райони (AGRI) на Европейския парламент избра Вероника Вреционова (ECR - група на европейските консерватори и реформисти, Чехия) за председател на комисията за първата половина на законодателния мандат.

Евродепутатите избраха също Даниел Буда (ЕНП, Румъния), Норберт Линс (ЕНП, Германия), Ерик Сарджакомо (С&Д, Франция) за заместник-председатели. Четвъртият заместник-председател ще бъде избран на предстоящо заседание.

От българска страна евродепутатът Илия Лазаров (от групата на ЕНП) беше избран за член на Комисията по международна търговия и за заместник-член на Комисията по земеделие.

Илия Лазаров

Снимка: dir.bg

Какво означава, че си имаме заместник-член в комисията AGRI?

Накратко - не много. 

Най-общо заместник-членовете могат да присъстват на заседанията на комисията. Те могат да участват в дебати и обсъждания, но обикновено нямат право да гласуват, освен ако не заместват отсъстващ редовен член.

Нещо по-важно е, че заместник-членовете могат да внасят предложения и изменения на документи, които се обсъждат в Комисията. Това би им позволило да влияят на формулировките и съдържанието на докладите и становищата на Комисията. Доколко обаче Илия Лазаров се вълнува от земеделските теми и ще приеме работата си на заместник-член присърце, предстои да разберем.

И докато е по-скоро спорно дали страната ни ще бъде представена активно от един заместник-член в Комисията, не трябва да забравяме, че българските фермери все пак ще научават навреме новостите на европейското поле

От 2023 г. България е член на COPA-COGECA - най-голямата фермерска браншова организация в Европа, която защитава интересите на производителите. Организацията е и най-големия коректив на ЕК и ЕП.

 

Информационната кампания "ОСП работи за нас: По-зелени и умни!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg  

CAP4US