Съставянето на редовно правителство след отминалите преди седмица седми предсрочни избори в рамките само на три години и половина, изглежда все по-невъзможно. Основният въпрос в задочния диалог между двете коалиции, представили се най-добре на вота, се въртеше около това кой пред кого се навежда.
Първо в понеделник Бойко Борисов, лидерът на най-голямата политическа сила, която вкарва 69 депутати в 51-ото Народно събрание ГЕРБ, обяви, че ПП искат формацията му да се наведе, притискайки я да подпише декларация за “санитарен кордон” на Делян Пеевски.
Борисов обаче отсече: “Добро ДПС няма. Аз няма да работя с тях, но няма да допусна и да се нарушава Конституцията... Парламентът е друго от правителството. Там гражданите са изпратили своите представители. Дори, когато бяхме най-силни в сглобката и поискаха "Възраждане" да не влизат в комисиите, аз казах "не", всички трябва да участват в парламентарните комисии. Това е парламентаризмът. Зад всеки един депутат стоят хиляди души, така че нито ще допусна да сме зависими от Пеевски или от Доган, нито ще се съглася да оставим без представителство на която и да е партия”, каза Борисов.
Той няколко пъти повтори, че ГЕРБ не желаят никакъв компромис с ПП и подчерта, че "единсвеният техен привърженик" е той, но от партията не са го разбрали. За ДБ каза, че "те са друго".
Борисов каза още, че шефът на парламента трябва да е от ГЕРБ при тази "бляскава победа" на изборите и, че изборът на председател на парламент ще покаже дали въобще партията му ще внесе мандат за съставяне на кабинет, защото така останалите парламентарно представени партии ще покажат дали зачитат волята на народа.
"Парламентаризмът изисква председателят на парламента да е от ГЕРБ. Изборът на председателя на парламента е знаков, ако тръгнат да правят тайни коалиции и уйдурми, да запишат - Борисов е за касация и да отиваме на следващи избори", каза лидерът на ГЕРБ.
Той добави, че може да отстъпи да не е премиер, но при втори мандат разговор няма да има с никой.
Борисов каза още, че касирането на избори едва ли ще доведе до промяна. Ако е бил сигурен, че такава ще има, веднага би се съгласил.
Лидерът на ГЕРБ показа и резултатите от отминалите избори на ГЕРБ на лист хартия и подчерта, че досега най-слаб резултат са имали, докато начело на МВР бил Калин Стоянов, който сега бе в листите за кандидат-депутати на формацията на Делян Пеевски ДПС - "Ново начало".
Снимка: БТА
ПП-ДБ искали да изправят, а не да наведат Борисов
ПП-ДБ, който получиха 37 мандата в Народното събрание обаче, контрираха. Съпредседателят на коалицията Кирил Петков обяви:
“Ние не искаме да наведем Бойко Борисов. Ние искаме да го изправим”.
“Ако може да подкрепи декларацията. Ако не може - да си каже. Решението, което той трябва да вземе е България или Пеевски. Само след това решение ние можем да говорим за председател на парламента”, каза още Петков.
Така съставянето на кабинет изглежда невъзможно.
Асен Василев пък коментира, че Борисов е дал еднозначен отговор, че остава с Делян Пеевски.
"Не пречи да им се даде шанс (на хората в ГЕРБ - б.р.) да премислят. Ако това е тяхната позиция те хвърлят България под автобуса", каза Василев.
От изявленията на ПП-ДБ стана ясно, че коалицията ще сезира Конституционния съд заради нарушения при отчитането на вота в изборите на 27 октомври. От формацияа обясниха, че целта е да бъде направена цялостна проверка във всички секции, за да се гарантира, че вота на всички гласували ще бъде отчетен правилно и ако се налага да бъдат направени персонални промени в състава на 51-вият парламент. От ПП-ДБ коментираха още, че ще подкрепят и всяко едно друго искане за жалба до Конституционния съд.
От ПП-ДБ коментираха още, че ДПС-Ново начало е влязла нелегитимно в Народното събрание чрез въздействие върху вота на избирателите и затова около нея трябва да бъде наложен санитарен контрол. От формацията са категорични, че може да има правителство и то може да е в резултат на Народно събрание без Делян Пеевски или с Делян Пеевски, а Бойко Борисов трябва да вземе това решение.
Ще се касират ли изборите
Междувременно за касиране на изборите заговориха все повече политически сили.
С изявление днес излязоха от Алианс за права и свободи, която Ахмед Доган създаде, след като марката ДПС бе присъдена на Делян Пеевски.
Коалицията дава пълна подкрепа за повторно броене на бюлетините от вота, както и очаквано се обяви "за" санитарния кордон срещу Делян Пеевски, поискан от ПП-ДБ чрез декларация.
На брифинг пред журналисти Валентин Тончев коментира, че изборите са били проведени при отявлени нарушения пред погледа на цялото общество. Той каза, че демократичният процес е бил жестоко потъпкан. "Призоваваме Румен Радев като обединител на нацията, да сезира КС", добави Тончев.
Съпредседателят на ДПС Джевдет Чакъров от своя страна отбеляза, че коалицията подкрепя вариантите за пълно и частично касиране на вота. Според него ситуацията е безпрецедентна. "Има подмяна на вота, а това е недопустимо", подчерта Чакъров.
Валентин Тончев посочи, че декларацията на ПП-ДБ е не само акт на политическа позиция, но и крачка напред в утвърждаването на принципите на автентичното ДПС с лидер Ахмед Доган.
От “Алиансът за права и свободи” предлагат в 51-вото Народно събрание да се създаде временна комисия за ролята на Делян Пеевски в КТБ, "Булгартабак", "Осемте джуджета" и влиянието му в прокуратурата и съдебната система. Парламентът трябва да избере омбудсман и зам.-председатели на Сметната палата, за да се "гарантира, че евентуални следващи избори няма да бъдат манипулирани от двоен тандем на политически марионетки", добави Тончев.
За цялостно касиране на изборите се обяви и Ивелин Михайлов от "Величие", на когото не достигнаха 21 гласа, за да прескочи 4-процентната бариера за влизане в парламента.
Оказа се, че почти всички политически сили искат касиране на вота - цялостно или частично. Вижте кои са те тук.
Още по темата
- Общинските съветници от ГЕРБ-СДС настояват за оставката на председателя на СОС
- Ружа Смилова: Най-вероятно новите избори ще са през пролетта
- От политическата криза може да се излезе, ако всички се съобразят с резултата от изборите, смята Борисов
- Депутатите ще опитат за четвърти път да изберат председател на парламента