
Село Гривица е разположено на около 5 - 6 км източно от гр. Плевен, във високо /средно 200 – 250 м над морското равнище/ и хълмисто землище в басейна на река Вит. През селото минава железопътна линия, която свърза София с Варна и Русе. Селото се намира на главния път от София, който свързва Плевен с Русе, Никопол и Пордим.
Село Гривица е разположено на три хълма, склоновете на два от тях са обърнати на изток, а другият се извисява напречно на тях. В източния край на землището близо до гара Згалево се намира най-високото място на Средна Дунавска равнина – Средни връх, висок 304 метра.
Почвите на землището на село Гривица са глинести, но доста плодородни. Дълбоко под почвата се намират твърди варовити скали, които на някои места са плитки и там са създадени кариери за добиване на строителни материали. В хидроложко отношение районът не е много богат на води.
През 1953 г. селото е притежавало землище в размер на 36 294 дка, от които 20 684 дка обработваема земя. През същата година населението е било около 2600 души.
Разговаряме с кмета на село Гривица, което поради близостта си с Плевен през годините е спрягано за възможен квартал на седмия по големина град в България!
Петър Георгиев е във втората година на втория си пореден мандат като кмет на Гривица и за Дарик радио сподели:
„Гривица е едно от най-близките села, даже според мен и едно от най-хубавите села до Плевен. Когато се кандидатирах за кмет преди години си мислех, че нещата са по-лесни, но когато ме избраха за кмет през 2019-та година се оказа, че не са чак толкова елементарни. С общи усилия с хора, които ми помагат успяваме да се справяме.
Започнахме от гробищния парк, който беше място занемарено и изоставено с времето и успяхме да го почистим.
Гривица е най-хубавото село край Плевен, но като пътища, може би поне за сега общината няма достатъчно пари, за да се направи това, което искат хората ни.
За канализацията, която си е тежка тема не казвам, че няма да се случат нещата, но пък асфалтът също е много важен. В Гривица има текучество от хора, постоянно се купуват имоти и къщи. Пътищата не са в много добро състояние, но въпреки това успяхме да позакърпим някои и даже да асфалтираме и цели улици. Една от тях е улицата за футболното игрище, която беше в отчайващо състояние.
Така, понеже имаме футболен отбор в Гривица, човек може в една неделя да излезе и да изживее емоцията на този спорт. С малки дарения от хора успяхме също да направим една част от улица „Иван Вазов“.
Покривът на Здравната служба в село Гривица, който течеше е напълно обновен, санирахме и сградата като предстои и вътрешен ремонт, който ни е обещан и се надявам да стане, защото село Гривица има двама лични лекари и зъболекарски кабинет.
Смятам, че нещата ще се случат, за което обръщам внимание, където трябва!“, каза кметът на село Гривица, Петър Георгиев.
Той отбеляза, че покривът на сградата в центъра на селото, където се помещават кметството, пощата и читалището, е в лошо състояние:
„Тук имаме малък проблем, защото имаме съучастие с ПК „Орач“ – да кажем по около 45 % и с пощата, която е с около 10 % участие. Преди години се опитахме да се комбинираме, но кооперацията нямаше такива средства и сега сме на изчакване".
Кметът на Гривица каза, че ремонтът на покрива на сградата е много належащ и според него само това, че напоследък нямаше много тежки зими е предотвратило пропадането му.
„Направихме детска площадка в двора на училището, за което се радвам като видя майки с децата си – в беседката и на люлките. Участваме и по още една програма по ПУДОС за още една детска площадка, защото селото ни е голямо“.
Както всички населени места и село Гривица има проблем с нерегламентираните сметища.
„Два пъти вече правя основно почистване, опитваме се и с камери да „озаптим“ хората да не изхвърлят боклуци така безразборно. Много е трудно, но се надявам да ги убедим, че не е правилно така, но хората са си свикнали от едно време – с каручката, и там има едно местенце…“.
Кметът на плевенското село Гривица Петър Георгиев коментира възможно, работещо според него решение на проблема с отпадъците, в частност строителните.
„Аз донякъде разбирам и хората, защото един контейнер, за да се вземе е скъп освен в случай, че строиш къща, сменяш покрив и т.н. Според мен би могло в различните краища на селата да се поставят такива контейнери, които да се сменят периодично. В Гривица да сложат три контейнера, в Славяново шест и да се научат хората, като имат строителен отпадък, да отидат да си го изхвърлят там“.
Петър Георгиев каза, че темата е обсъждана вече с ръководството на Община Плевен и кметове на други селища в региона на Плевен.
„В тази връзка например тази пролет призовах жителите на Гривица да си почистят тротоарите на улицата пред техните дворове, да оставят нещата в едно чувалче. Имаме камион и по-добре да дойда аз да го взема, отколкото да отиде и да го изхвърли в някой ъгъл“.
Кметът на село Гривица Петър Георгиев подчерта, че честите избори през последните години се отразяват зле на работата на кметовете, а и това, че в условията на растяща инфлация, бюджетът не се променя, също е една пречка за развитието на малките населени места.
От две години в Гривица е възстановен празникът на селото, който през годините е отбелязван извън рамките на „сбора на Гривица“, който се провежда от десетилетия през есента - в края на месец октомври.
„След като го възстановихме виждам, че идват все повече хора и се надявам, че празникът на село Гривица ще продължи и занапред. И нека да си остане тази традиция, в един ден хората да се съберат и да изиграят едно хоро. Тази година пак ще го направим!“.
След като през годините в Гривица вече няма училище и детска градина, за читалищните дейци в селото е много трудно да събират децата за различни занимания и прояви. „Въпреки това обаче успяват да организират група наши дечица, които да ни представят на различни събития и след техни участия получават награди, пише че представят с. Гривица, и това е много хубаво както за тях и родителите им, така и за всички нас“.
Сега училищни бусове се грижат за превозването на децата от селото до училищата в региона.
„Успяхме да пуснем електробусна линия по маршрута Плевен – Гривица. Лично аз съм го изпробвал и е едно истинско удоволствие. Бързо е – през лятото с климатик, а зимата е топличко. Цената е удобна за хората, а това е голямо предимство. Сега електробусът върви на всеки час и хората могат да разчитат на сигурен превоз, а не както беше по-рано, да чакаш автобуса вечерта, за да се прибереш“, каза Петър Георгиев.
Хората, които живеят постоянно в село Гривица са около 2000. Сред тях има и такива, които са си закупили имоти и живеят постоянно или сезонно.
„Когато някой от новодомците дойде при мен, аз ги каня да се регистрират, защото това е в интерес на селото. Много се радвам, когато тук дойде пък младо семейство да си закупи къща, защото тук ни трябват такива, млади хора, за да вървим напред“.
Надеждата на кмета на плевенското село Гривица, Петър Георгиев е тази година да бъдат отпуснати от Община Плевен повече средства. „За Гривица, аз ще поискам повече средства за асфалт“.
Той добави още, че от МРРБ има обещание да бъде поет ремонта с асфалтиране на една улица за всяко населено място. „Аз съм заложил входа на село Гривица от главния път за Русе. Но тук е важно, преди асфалтирането да се направи ремонт на ВиК мрежата в този участък, за да се избегне разкопаването на новата настилка поради аварии. Така ще избегнем хвърлянето на още пари вятъра“, каза кметът.
Кметът на село Гривица Петър Георгиев е оптимист за бъдещето на селото, като в основата на този оптимизъм са приятелите, на които винаги може да разчита – нещо, което е доказано категорично през годините, включително и във вече втория му пореден мандат като кмет.