Както вече информирахме, на 10 февруари 2025 г., министърът на околната среда и водите Манол Генов и управителят на „Водоснабдяване и канализация” ЕООД - Плевен инж. Климент Тодоров подписаха договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект „Изграждане на ВиК инфраструктура за 7 ВиК оператора“, приоритет 1 „Води“ на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. в размер на 110,6 млн. лв.
Бенефициент по проекта е „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Плевен, като общата му стойност е 142,1 млн. лв., от които безвъзмездна финансова помощ от 110,6 млн. лв. ще бъде предоставена от Програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г., а 31,5 млн. лв. - собствен принос на бенефициента.
По повод огласените подробности по проекта, кметът на Община Плевен д-р Валентин Христов коментира следното:
„Както вече не веднъж съм заявявал, община Плевен е с население от над 100 000 души и беше логично да получи по-голямата част от тези средства. Това обаче не е така – видно от заложените дейности по агломерации за Плевен те са в пъти по-малко, отколкото за Кнежа.
Не знам каква е причината за това, още повече при ясно заложен основен критерий брой на жителите на съответната община и при сериозните проблеми с водоснабдяването, които имаме в Плевен“.
Кметът на Плевен д-р Валентин Христов коментира ситуацията пред Дарик радио:
„Моята реакция е известна още от близо година. Аз бях против това като гласувах „против“ и на срещата на ВиК асоциацията през април миналата година. Попитах, как така се е случило и защо е това разпределение. Не получих отговор и се надявам сега институциите да ни дадат допълнителни средства като компенсации за това, че Плевен получава по-малко пари от Кнежа по това разпределение.
Разговарях с министерствата и имах обещание, че може би тези 30 милиона ще станат на 60, но това са само разговори и към момента няма официално решение. Надявам се с новия кабинет да се променят нещата и да се обърне внимание на Плевен, защото е в тежко положение.
Разбира се, не само Плевен е в тежко състояние, но проблемът е, че ние нямаме собствен водоизточник, нямаме пречиствателна станция и мрежата ни е остаряла. Също така, на базата на това, че имаме проблеми с режим на водата от години, и се знае, че водопроводната ни мрежа не е подменена, сега ние отново не получаваме средства за да започнем да подменяме тази остаряла ВиК мрежа, а и вече два пъти сме пропуснали осъществяването на водния цикъл в града“.
Д-р Христов, след като е очевиден проблемът с водата в Плевен, кой трябва да се намеси като институции, както и като личности?
„Тук трябва да се работи в екип и негов водещ партньор трябва да бъде на ВиК дружеството в Плевен, със съдействието на местната власт в лицето на общината и кмета в мое лице, и съвместно с министерствата – МРРБ и МОСВ“.
Кметът на Плевен д-р Валентин Христов припомни, че няма централно определено министерство, което за се занимава изцяло с проблема.
„Затова ние трябва да работим заедно – местната власт, ВиК дружество, ВиК холдингът и министерствата за решаването на проблема, защото той е много сериозен и се състои не само в остарялата мрежа, но и в липсата на вода, която трябва да дойде към тази мрежа. Ние трябва да работим за решаването на тези два проблема.
Правомощията ми като кмет на Плевен се ограничават в рамките на общината и затова се съобразих с препоръките на МРРБ и МОСВ, и промених инфраструктурните проекти, които са към МРРБ, всички те да приключват с подмяна на ВиК мрежата, включително и тези в селата, където предстоят ремонти на улици“.
Д-р Христов подчерта, че основен, водещ партньор трябва да бъде ВиК дружеството, защото според договора между дружеството и ВиК холдинга, те отговарят за поддържането, експлоатацията и стопанисването на мрежата.
„С решение на Общински съвет – Плевен от 2014 г. мрежата е дадена на ВиК дружеството, което трябва да има инвестиционни програми, но те като предвидени действия и съответно суми са малки. По моя информация, която оповестих, за последните три години за едната имат 700 000, за втората 1,1 милиона, а за третата година 800 000 лева, което не е достатъчно. Дружествата не трябва да бягат от своята отговорност“, каза кметът на Плевен.
Той припомни, че прехвърлянето на водопреносната мрежа на ВиК дружеството в Плевен е направено след решение на ОбС-Плевен през 2014-та година. Договорът е подписан през 2016-та г. с 5-годишен срок за изпълняване на инвестиционна програма.
„Нищо не се е случило, а от друга страна изпълнението на тази инвестиционна програма би трябвало да се наблюдава от областния управител като председател на ВиК Асоциацията и в случай на неизпълнение, той да отправя запитвания. Затова и областният управител на Плевен миналата година започна да работи за ремонтирането на довеждащите тръби към кладенците в село Биволаре, за да може те да бъдат оросявани, което е в неговия ресор“, каза д-р Валентин Христов.