Амбицията на кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов и на неговия екип е Плевен да се превърне в едно добро място за живеене. Това каза той в интервю за Дарик радио.

"Изпратихме една доста натоварена година и гледаме с надежда и увереност към Новата 2025-та година.

През 2024-та година трябваше да кандидатстваме с проекти към МРРБ. Общината нямаше проектна готовност и ние трябваше да наваксаме този пропуск, за да можем да участваме за всичките 150 милиона, които ни отпуска държавата. Успяхме да се справим, което ни носи удовлетворение.

Както е известно преработихме инфраструктурните проекти с цел да може да бъде включена и подмяна на ВиК мрежата.

Друга страна на годината, която изпратихме е проблемът с водата, който е дългогодишен за Плевен, но така се случи, че на сегашната администрация ни се падна „честта“ да се справяме с този сериозен проблем.

Работим усилено по него, но ние като община не можем да го разрешим едностранно. Той се решава със съвместна, екипна работа.

Мога да кажа, че тук водещ всъщност трябва да бъде ВиК холдингът – ВиК дружеството в Плевен, както и подкрепата на институциите в столицата в лицето на министерствата.

Както каза министър Петър Димитров в скорошно интервю, нужно е да има една държавна политика и държавна институция, която да се занимава основно с този проблем, а не „на парче“ в различните институции, защото общините са собственици на ВиК мрежата, но те са я отдали за ползване на ВиК дружествата и де факто, те са отговорни за нейната поддръжка. Както е известно, всички плащаме сметките си за вода на ВиК дружествата“.

След напрегнатата 2024-та година, кметът на Плевен д-р Валентин Христов очаква Новата 2025-та също да е натоварена.

„Ще се случват доста проекти и започваме да реализираме част от тях, за които сме сключили споразумения. Искаме наистина Плевен да се превърне в едно добро място за живеене. Ако обаче ако магистрала „Хемус“ ни подмине, Плевен няма да бъде интересен за инвеститорите. Те и сега се отдръпват именно, защото няма магистрала, наред с политическата нестабилност и липса на визия за това, какво ще се случва тук в следващите 4 или 5 години.

Казвам го, защото в разговори с всички посланици, които са гостували в Плевен са ми споделяли, че притеснението на големите инвеститори от техните държави е, че няма стабилна политическа среда и не виждат перспектива за следващите години.

Затова целта ми и на администрацията на Община Плевен е градът ни да стане привлекателен, както за нашите съграждани и за други, които искат да дойдат да живеят тук, така и големите инвеститори и техните инвестиции да идват в Плевен“.

Кметът на Плевен д-р Валентин Христов коментира изказвания от страна на представители на политически партии от местния парламент на Плевен, свързани с идеи за пренасочване на пари от други проекти, определяни като по-маловажни, към решаването на проблема с безводието в Плевен.

„Мисля, че са късогледи, защото в Плевен през последните около 10 - 15 години не се случва нищо. Нямаме нормална спортна инфраструктура. При нас постоянно имма писма от клубовете за това, че няма къде да си провеждат състезанията тъй като например често съвпадат дати.

Ние наистина не разполагаме със зали, които да предоставим на тези клубове, нямаме зали, в които да можем да проведем състезания от типа Балканиада. Плевен наистина има нужда от реновирана и от нова спорртна инфраструктура. В момента правим проектиране на ремонт на зала „Балканстрой“ и на зала „Спартак“, но тези зали са недостатъчни за всичките клубове в нашия град. Леката атлетика нямат зала, в която да си провеждат дори републикански състезания.

Смятам, че тези неща са нужни и ще припомня на политиците от местния парламент, че точно преди една година, когато бяха кметските избори, всичките те говореха едно и също. Всичките 14 или 15 кандидата говореха, че ще оправят спортната инфраструктура. Нека не го забравят, не трябва да бъдем тесногръди и късогледи, концентрирани само в едно нещо. Трябва да работим в различни насоки, защото само едно нещо не подобрява начина на живот в града“.

Д-р Христов припомни, че част от настоящите проекти са предвидени за изпълнение, заедно с подмяна на ВиК мрежата.

„Сега ние бяхме водещите инициатори за решаването на ВиК проблема, а ние трябва да сме просто партньори. Основната работа е на хората, които се занимават пряко с това. Ние нямаме нужния капацитет специалисти, а и това не е в нашата компетенция.

Напоследък много хора се изказват по ВиК проблема, без дори да имат нужното да го наречем образование или квалификация. Аз предлагам да се концентрираме върху мнението на специалистите и нека те да си кажат мнението и да дадат предложението за решаването на проблема.

В разговори с управителя на ВиК-Плевен и с министъра на околната среда и водите сме обсъждали проблема с водата. Те са запознати и със сигурност не се бездейства. Просто е нужно и известно административно време, за да се случат голяма част от нещата‘.

Кметът на Плевен подчерта, че общината не може да бъде водещата институция и да свърши цялата работа. „Ние можем в тези проекти просто да подменяме ВиК мрежата така, както и в селата в общината, където също ремонтите на улиците се проектират с подмяна на ВиК мрежата“, каза д-р Христов.